Zalime biat edilmez.
Mehmet Alioğlu

Mehmet Alioğlu

Zalime biat edilmez.

28 Mart 2014 - 19:23

Hz. Hüseyin’in kafilesi küfe önlerine geldiğinde, Hz. Hüseyin’i yakalayıp küfe valisi Übeydullah bin Ziyada götürmekle görevli olan ve şehrin dışında devriye görevi yapan yedi yüz kişilik yezidin askerleri ile karşılaşır. Devriyenin komutanı olan “Hür” altı yıl önce Müslüman olmuş daha önceleri eşkıya olan biri. Yezit onu orduda komutanlık görevine atadığından Yezide ve Küfe Valisi İbni Ziyada tamamen bağlı bir şahsiyet.

Übeydullah bin Ziyad’dan aldığı emirle onu küfeye götürmekle görevli olan komutan Hür ile Hz. Hüseyin arasında geçen konuşmada Hür, Hz. Hüseyin’e Küfeye gidip yezide biad etmesini kendisinin ve ailesinin kurtulmasını söyler. Hz. Hüseyin ben batıla ve zalime biat etmem diye karşılık verir.

Bunun üzerine Hür İmam Hüseyin’i ibni zıyadın emri ile ibni zıyadın istediği bir mahalde tutmak için yönünü batıya çevirmek ister. Ancak İmam Hüseyin Hür’ün ısrarlarına rağmen yönünü kuzeye çevirerek Kerbelaya doğru gider. Hür imam Hüseyin’in istikametini her ne kadar batıya çevirmek istese de İmam Kerbela istikametine gitmekte sebat eder. Hür, İmama neden bu yola gittiğini sorunca İmam Hüseyin “benim yolum Allahın istediği yoldur” diye karşılık verir.

Buradan anlaşılıyor ki yolu Allah yolu olan insan zalim kimselere biad etmez. Peki, zalim kimseler kimlerdir? O zalimler şunlardır, öncelikle nefsinde hakkı hâkim kılamayanlar sonra haklıya hakkını vermeyen haksıza haddini bildirmeyenler, başkalarının hakkını gasp edenler, hakkı ve hakikati gizleyen kimselerdir.

30 Mart 20014 Pazar günü demokrasinin gereği olan yerel seçimde oy kullanarak vatandaşlık görevimizi yerine getireceğiz. Oy kullanmak bir nevi biat etmektir. Ben buradan oy kullanacak vatandaşlarıma bir hatırlatmada bulunmak istiyorum.

Oylarını kullanırken veya biatlerini yaparken şöyle bir baksınlar, hem parti genel başkanlarını hem de belediye başkan adaylarını karşılaştırsınlar ve tercihlerini, nefsinde hakkı hâkim kılamayanlar, haklıya hakkını vermeyen ve haksıza haddini bildirmeyenler, başkalarının hakkını gasp edenler, hakkı ve hakikati gizleyen kimselerden yana yani zalimlerden yana kullanmasınlar.

Eğer milletimiz tercihlerini zalimlerden yana kullanırlarsa bunun vebali dünyada ve ukbada çok ağır olur. Unutmayalım Allah kuluna zulmetmez ve Allah kullarına şer dilemez, kullar istemeyince. Ve yine unutmayalım ki başımıza gelenler kendi tercihlerimizin sonucudur.

30 Mart 20014 Pazar günü yapılacak olan seçim, önce nefsimize sonra memleketimize daha sonra milletimize ve tüm insanlığa hayırlı olur inşallah.

Mehmet İNEKÇİOĞLU
minekcioglu@hotmail.com

 

Bu yazı 1029 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar