30 AGUSTOS ZAFER BAYRAMINI KUTLUYORUZ
Misafir Kalem

Misafir Kalem

30 AGUSTOS ZAFER BAYRAMINI KUTLUYORUZ

00 0000 - 00:00 - Güncelleme: 09 Mayıs 2013 - 17:43

30 Ağustos Zafer Bayramının yeni bir yıl dönümünü idrak ettiğimiz bu günde Türk Ordusunun geldiği duyguları ve Atatürk’ü Cumhuriyeti konuşmak ve dile getirmek duyguların en güzelidir.

         

1926 yılında başlayan bu Zafer Bayramının heyecanı Türk Ordusunun düşmanı denize dökmesiyle devam eden bir büyük zaferin geldiği noktadır. İşte bu noktayı Yüce Atatürk bütün duygu ve heyecanlarla birleştirerek Türk Ordusunun Kahramanlıklarını simgeleyen bu günü Ordusuna hediye edip Bayram olarak kutlamasını sağlanmıştır.

      

Her 30 Ağustos günü Türk Ordusunda Komutanlar personeliyle bir araya gelir terfiler ve emeklilikler konuşulur ve bu büyük zaferin heyecanı bir kere daha Atatürk’ü anmakla yaşatılır.

      

Bu Türk ordusunun daha doğrusu, Ordumuzun zaferini kutlamak ve onun bayram heyecanına katılmak bizler için de daima manevi bir güzelliğin ifadesi olarak tezahür eder. Zaten bayramların en büyük güzelliği bu içten duygularla kutlanan heyecanlı bayram manzaralarıdır.

        

Her ordu mensubu erinden Orgeneraline kadar, bu bayram gününde daima heyecanlarını dile getirir ve 26 Ağustos sabahı verilen o emri hatırlar!

     

“ORDULAR! HEDEFİNİZ AKDENİZDİR İLERİ…”

      

İşte bu emrin heyecanıyla harekete geçen o Kahraman Türk Ordusu bütün gücünü gösterir ve dokuz Eylül sabahı İzmir’de bayraklar dalgalanır. Türk Ordusu artık İzmir’dedir…

       

2010 yılının 30 Ağustos Bayramını yaşadığımız bu günlerde benimde otuz yıl içinde hizmet verdiğim bu ocağı hatırlamak ve bayramını kutlamak isterken biraz üzgünlükler yaşadığımın farkında oldum. Çünkü son günlerin gündeminde Türk Ordusu terfi ve emeklilik heyecanı yaşarken bazı üzüntülü sahnelere ve dedikodulara da konuşulurken bazı Komutanlarımın fotoğraflarında onların üzgün ve solgun olduklarını görmekten duyduğum ezikliği tarif için kelime bulamıyorum. Çünkü Türk Ordusu daima vakur ve vakur olduğu kadarda saygılı bir toplumun göstergesi olduğundan bazı hak etmediği dedikodu mesajlarıyla adalet kapılarında saatlerce ifade verme zorunluğu içinde bulunması belki de yinede Ordumuz için lekesiz bir ortamın kurulmasında büyük yarar sağlayacaktır.

         

Merhum Generalim Reşat Taykut, albaylarım Turksu HakkıYılmaz Mehmet Alyan “/Yalcin Uztun. Gibi Atatürk duygularıyla dolu bu güzel insanlarını ve sevgili merhum Astsbay ağabeyim Mehmet Ali Kasrakaşı ve Ali Aynagözle Mehmet Aktaşalı  rahmetle ve heyecanla anıyor onları bir 30 Ağustos Zafer bayramının yıl dönümünde yürekten selamlıyorum.

      

Hele Generalim Erdoğan bey ve Albaylarım Erdoğan Ersiz ve daha şu an isimlerini hatırlayamadığım bir çok güzel meslektaşlarım benim bu bayram günü güzelliği içinde hatıralarımın en güzel vasıtası olmuşlardır.

      

Türk ulusunun ve Türk Ordusunun bu vesileyle yeni bir yıl dönümünde 30 Ağustos Zafer bayramını kutluyor başta Yüce Atamız olmak üzere şehitlerimize Tanrıdan binlerce rahmet dilerken gazilerimizi de şükranla anıyorum.

       

Böylesi bayramlar bizim çocuklarımızın bayramıdır.Bu bayramları daima içtenlikle kutlamalıyız ve bizden sonraki nesillere iyice anlatmalıyız.Bu toprakların nasıl kazanıldığını onlara öylesine sunmalıyız ki onlarda büyüdüklerinde söz ve makam sahibi olduklarında bile karış toprak isteyenlere hemen cevabı yapıştırmalıdırlar.

     

 “HADİ CANIM SENDE” diyerek yolun açık olsun demeliler…

 

 Nejat TAŞKIN

 

 

Bu yazı 265 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar