7 ARALIK KİLİS ÜNİVERSİTESİ YENİ DERS YILINDA! /NEJAT TAŞKIN
Reklam
Misafir Kalem

Misafir Kalem

7 ARALIK KİLİS ÜNİVERSİTESİ YENİ DERS YILINDA!
/NEJAT TAŞKIN

00 0000 - 00:00 - Güncelleme: 09 Mayıs 2013 - 17:43

 

                

Ekim ayı geldiğinde yurt genelinde bütün üniversiteler gibi ,Kilis ili 7 Aralık Üniversitesi de açılış hazırlıklarını yaparak ,yeni ders yılında tüm öğretim görevlileri ve öğrencileriyle birlikte sevgiyle ve coşkuyla girmeye hazırlanır.

        

İşte, 2010-2011 ders yılına Kilis Üniversitesi yine böylesine coşkulu ve anlamlı açılış töreniyle girdi ve biz bu girişi, çok uzaklarda da olsak, yine heyecanla ve mutlulukla karşıladık. Sayın Vakıf Başkanımız çok değerli bir mesajla kutlamalara katılırken, canlı bir telefonla bize bağlanan sevgili dostumuz YAKUT bize görüntüleri bire bir aktarma içinde bulunduğunda ister istemez sekiz yıl önceye gittik.

       

O gün kalabalık bir Kilis ekibiyle Sayın Yaşar Aktürk Başkanlığında uçaktan Gaziantep Hava alanına indiğimizde rahmetli Belediye Başkanımız Ekrem Çetin Davul zurna eşliğinde ekibimizi karşılamış ve yüzlerce araba Gaziantep Hava alanından Kilis’ e doğru yol alırken adeta civar köyler ayağa kalkarak kesilmedik yol güzergahında bir tek deve kalmışçasına, yazı ile ifadesi zor bir büyük tablo oluşmuştur.

     

Evet bu ekip Kilis yedi Aralık üniversitesinin temellerini atmak için o gün oradadır.

      

Gaziantep Üniversitesinin Sayın Rektörü Erhan Ekinci başta olmak üzere Sayın Valimiz Aslan Kütük ve daha bir çok zevat Millet vekillerimiz Hasan Kara ve daha bir çok parlamenter ve gazeteciler tam kadro Kilis Vakfı Mütevelli üyeleri ile birlikte o tepelerin kıyısında üniversitenin temelleri atılıyor ve Sayın Mehmet Kazancıoğlu’ da ta Almanya’dan gelerek uhdesine düşen yatırıma destek vermeye çalışıyordu.

     

O günlerden bu günlere geldik ve bu gün yedi bin nüfuslu bir öğrenci kadrosuyla ve yüzleri bulan öğretim görevlisiyle sayın Rektör Prof. Dr. İsmail Güvenç himayesinde yeni bir ders yılı başlarken ne yazık ki biraz buruk demeye dilim varmıyor uzaklardan açılışı izleme heyecanı yaşıyoruz.

        

Bu arada elbette Sayın Rektörlerimizden Prof. Şükrü Karataşı’ da unutmamak gerekir .Onun o kuruluş yıllarında verdiği emek bir büyük ifade sağlamıştır. Çünkü görev başında bulunduğu sıralarda adeta kendisini bu üniversiteye adamış taşında ve toprağında hizmet aşkı ile mücadele etmiştir. Onun için emeği geçenleri her zaman saygı ile anmak gerekir.

           

Onun için gerek merhum Ekrem Çetin ve gerekse  Sayın Başkan M. Abdi Bulut ve gelmiş geçmiş sayın valilerimiz ve Gaziantep üniversitesi saygın Rektörleri hep bu üniversitemizin temelinde büyük destekleri olan isimlerdir.Onları bu her açılış yıl dönümlerinde hatırlamak ve desteklemek onlara ayrı ayrı teşekkür etmek gerekir diye düşünmekteyim.

      

Hele Sayın Başkan Yaşar Aktürk’ ün üniversitenin yapıp çalışmaları sırasında gece gündüz telefon başında ve zaman zamanda Kilis iline giderek takip ettiği bu eğitim müessesesinde ki emeklerini doğrusu unutmak mümkün değildir. Üniversitenin giriş kapısında yazılı bulunan isimler tarihi isimlerdir ve onlar birere birer bir sayın  yaşar Aktürk heyecanı taşırlar.

    

Hiç unutmadığım bir anısı vardır. Üniversite yapımı sırasında maddi destek için tek tek ziyaret ettiği hemşerilerimiz arsında bulunan Sayın Mehmet Zelzele’ye uğrar ve der ki: Sayın Zelzele  size listede beş on yazsam nasıl karşılarsın?

    

Zelzele’nin cevabı: Hangi beş on sayın Başkan, ben ikinci üçüncü kümede değil ,birinci kümede oynamak isterim. Ve birinci planda yazmalısın beni,der.

     

Bu duygu ile Kilis Fen Lisesi ve Yedi Aralık Kilis Üniversitesi doğdu ve bu gün yeni bir ders yılında ve alkışlar arasında öğretime başlıyor ve bizler uzaklardan izliyoruz.Gönlümüz ve heyecanlarımız o doğduğumuz kentin eğitim güzelliklerinde hep varız ve var olmaya çalışacağız…

     

Yeni ders yılında sonsuz başarılar diliyor ve sizleri bütün duygu ve heyecanlarımızla selamlarız.

 

Nejat TAŞKIN

 

Bu yazı 283 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar