Atatürk’ün bilinmeyen manevi hayatı (Furkan Talay)
Reklam
Misafir Kalem

Misafir Kalem

Atatürk’ün bilinmeyen manevi hayatı (Furkan Talay)

09 Eylül 2013 - 13:25 - Güncelleme: 13 Ocak 2015 - 16:13

Hepimizin bildiği gibi geçtiğimiz sezon boyunca yurdumuzun her yerinde Yeni Mesaj Gazetesinin düzenlediği BTP genel başkanı Prof. Dr. Haydar BAŞ'ın onur konuğu olarak katıldığı ' Milli Kahramanlarımızı Anma' programlarında Sayın BAŞ'ın sayesinde Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün yıllarca bize' dinsiz ' olarak tanıtıldığını ve aksine biraz araştırıldığında Atatürk'ün özellikle annesi  “Molla” Zübeyde Hanım'ın etkisiyle Dindar bir kişiliğe sahip olduğunu oğrenmiş olduk.

Daha önceki yazımda Atatürk'ün Ramazan ayında yaptığı ibadetlere yer vermiştik. Bu yazıda Türkiye' de sayılı kişilerin dile getirebildiği Atatürk'ün İslam dinine ve Peygamber efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v) ' e bağlılığından bahsedeceğim...

Mustafa Kemal hiç şüphe yok ki özellikle annesinin etkisiyle çocukluk yıllarında din eğitimini aksatmamış, yüksek algılayışı ve öğrenme gücü sayesinde kısa sürede neredeyse tüm duaları ezbere okuyacak hale gelmiştir.

Atatürk, yıllar sonra C.H.Sherrıll'in kendisiyle yaptığı röportajda, çok küçükken bir ay boyunca Sıbyan Mektebi'nki din hocasının eve gelip ona annesinin arzu ettiği Kur'an eğitimini verdiğini söylemiştir. Dini konulardaki bilgisi arttıkça daha çok ilgi çekmeye ve sevilmeye başlamıştır. Bu durumu fark eden Mustafa, her fırsatta çevresindekilere dini bilgilerini göstermenin yollarını aramıştır. Örneğin o günlerde zaman zaman evine çağırdığı hocalara mevlit okutmuştur.

Bu arada Kur'an okumayı öğrenmiş ve namaz kılmaya başlamıştır. Ali Fuat Cebesoy Harp okulu yıllarına ait hatıratlarında namaz konusuna şöyle değinmiştir; ''... Bir gün öğle namazından çıkarken Mustafa Kemal elimden tuttu, yanımızdan geçmekte olan Ali Fethi'ye: ' Sana söz etmiş olduğum arkadaşım, Salacaklı Ali diye tanıttı...''

Mustafa Kemal'in öğrencilik yıllarında, özellikle ramazan aylarında bazı yakın arkadaşlarıyla birlikte Selanik'te Kasımiye Camii'nde teravi namazlarını kıldığı anlaşılmaktadır. Bir keresinde Ramazan ayı okulların tatil olduğu zamana rastlamıştır. Bütün öğrenciler Selanik'te toplanmışlardır. Harp okulu öğrencisi Mustafa Kemal, candan arkadaşları Eczacılık okulu Ahmet Numan ve Mühendislik okulu öğrencisi Asaf ile birlikte Ramazan ayı boyunca hemen her gece Mithat Paşa Caddesi'nden Kasımiye Camii'ne kadar olan yolda gezmişler ve namaz vaktini beklemişlerdir.

Kasımiye Camii'nde teravih namazı büyük bir muhabbet içinde kılınırdı. O yıl üç arkadaş teravih namazlarını bu camide kılmışlardır.

Atatürk Edirne'de Fırka kumandanı olarak görev yaptığı sırada cuma namazlarını Selimiye Camii'nde kılmıştır. Burada yine bir cuma namazında tanıştığı bir hafızla arasında şöyle bir konuşma geçmiştir:

'' Oğlum, terbiye görmüş güzel bir sesin var. Okuduğun ezanı çok beğendim ve duygulandım. Seni tebrik ederim. Oğlum Edirne'de kaldığımız süre içinde ben cuma namazına hangi camiye gidersem, sende o camiye gelecek iç ezanı okuyacaksın''.

Şimdi o hafıza kulak verelim:

''Hafta içinde yaveri Ali Rıza Bey, beni arayarak Mustafa Kemal'in cuma namazı için Selimiye Camii'ne gideceğini benimde orada hazır bulunmamı, Kur'an ve Ezan okumamı, ayrıca durumun cami görevlilerine de bildirildiğini söyledi. Namaz çıkışı yine maiyeti ile beni bekleyen Mustafa Kemal'e selam verdim. Elini öptüm. Bana: Oğlum! Bugün yine bizi yaktın. Gelecek haftaya hangi camiye gidersem sende oraya geleceksin dedi''.

Mustafa Kemal, Birinci Dünya Savaşı Yıllarına ait anılarında namaz kıldığını bizzat ifade etmiştir:

Bir gün namazdan evveldi. Bir sabah başkumandan vekili Enver Paşa, İzzet Paşa, Vehip Paşa, Balkan Muharebesini idare etmiş büyük kumandanlarla namaz vaktini bekliyorduk. Namazdan sonra Naci Paşa, zatı şahanenin özel salonunda beni görmek istediğini bildirdi...

Mustafa Kemal, daha sonra Kurtuluş Savaşı yıllarında da namaz kılmıştır. Örneğin, 24 Mart 1922 Cuma gününe ait notlarında,'' Cuma namazında hafız Ulu Camide Mevlit okudu'' ifadesini kullanmıştır.

Mustafa Kemal, 13 Haziran 1919 günü Cuma namazını Amasyalılarla birlikte Sultan Beyazid Camii'nde kılınmıştır. Müftü Tevfik Efendi, Mustafa Kemal Paşa'nın kendisinden önce Cami'ye girmesi için ona yol göstermiştir. Yine Mustafa Kemal;

TBMM'nin açıldığı 23 Nisan 1920'de Ankara Hacı Bayram Camii'nde öğle ve cuma namazlarını kılmış, 7 Şubat 1923'te de Balıkesir Paşa Camii'nde minbere çıkıp, '' Allah birdir. Şanı büyüktür. Hz. Muhammed onun kulu ve elçisidir'' diye söze başlayarak hutbe vermiş ve cemaatle birlikte namaz kılmıştır.(Sinan Meydan-Atatürk ile Allah Arasında-S 77–80)

Görüldüğü gibi Mustafa Kemal Atatürk yıllardır Milletimize tanıtıldığı gibi dinsiz birisi değil aksine dinine bağlı Müslüman bir Türk evladıdır. Biz Türk Milleti'ne düşen gerçek Atatürk'ü bize anlatıp milletimizin büyük bir yanlıştan dönmesine vesile olan Prof. Dr. Haydar BAŞ'a sahip çıkıp Mustafa Kemal Atatürk'ü temsil eden Bağımsız Türkiye Partisi'ni iktidara taşımaktır...

Furkan Talay

 

 

Bu yazı 270 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar