Doğu Akdeniz’in Yeni Hamisi / Fatıma Hançer
Reklam
Misafir Kalem

Misafir Kalem

Doğu Akdeniz’in Yeni Hamisi / Fatıma Hançer

05 Kasım 2013 - 12:16

 

İşe bakın; kendi hakkımızın da olduğu Doğu Akdeniz bölgesinde dünyanın en büyük doğal gaz rezervlerinin olduğu belirtiliyor. Öyle ki bu gaz rezervinin maddi değerinin 100 trilyon dolarları bulduğu da basında yerini aldı. Daha ilginç olanı ise, bu gazı Kıbrıs Rum kesimiyle birlikte sahiplenen İsrail’in, gazın pazarlamasını Türkiye üzerinden yapmak istemesi… Anlayacağınız kendi gazımızı İsrail adına yine kendimiz pazarlayacağız. Tabiri caiz ise kaymağı İsrail’’e hamallığı bize…

Tam da bu döneme rastlayan bir süreçte Profesör Doktor Haydar Baş Hocamız Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde ‘’8. Milli Ekonomi Modeli Kongresi’nin tertiplenmesine öncülük etti.  Profesör Doktor Haydar Baş’ın yaptığı konuşmada ilginç tespitleri oldu. 1974 Kıbrıs çıkarmasında çok sayıda şehit vererek başarılı bir operasyon yapan Türkiye’nin aynı başarıyı masa başında gösteremediğini ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni tanıyan bir tek ülkenin bile olmadığını söyledi. Maalesef başarısız, öngörüsüz, çapsız politikalar sonucu geldiğimiz durumda sahip çıkamadığımız, sorunlar içinde boğulan bir Kıbrıs var. Daha önce telkinlerimizle Suriye’yi yalnız bırakmayan, Müslümanların hamiliğini üstlenen, Rusya aracılığıyla Kıbrıs’ın tanıtım ve pazarlama sorunlarına çözüm bulunabileceğini söyledi Profesör Doktor Haydar Baş.

Bu arada bir parantez açalım; Doğu Akdeniz’de çıkan doğal gaz rezervleri  ‘’insan ihtiyaçlarının sınırlı, kaynakların sınırsız olduğu’’ tezini savunan Milli Ekonomi Modeli’ni bir kez daha haklı çıkarıyor. Türkiye’de ki maden kaynaklarının Türk halkına kıyamet sabahına kadar bakacağını ilk söyleyen de Haydar Baş’tı. Şimdi ise Doğu Akdeniz’deki doğal gaz rezervinin Türkiye’ye 2400 yıl yeteceği dillendiriliyor.

Anlaşılan Türkiye’nin kaynaklarını hak etmeyen yabancılara yedirmeye niyeti olmayan Profesör Doktor Haydar Baş, Doğu Akdeniz’de ki doğal rezervlerini de Rusya ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti işbirliğiyle korumak, hak etmeyenlere kaptırmamak istiyor olamaz mı?

Çünkü gazın çıkarılacağı bölge tamda Kıbrıs’ın burnunun dibi…

Ne diyelim işte strateji işte lider. Kimileri halkın gözünü boyamak için kavgalı göründüğü İsrail’le, el altından her türlü ‘İsrail lehine’ antlaşmalara imza atar, kimileri de bütün samimiyetiyle bu tür oyunları bozar.

Fatıma HANÇER

Bu yazı 254 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar