Geleceğin İşletmeciliği Üzerine Düşünceler (Prof.Dr. Erdoğan...
Misafir Kalem

Misafir Kalem

Geleceğin İşletmeciliği Üzerine Düşünceler (Prof.Dr. Erdoğan Taşkın)

30 Ocak 2015 - 15:17

Yönetim yazarlarında, işletmelerin geleceğini ilgilendiren kısa, orta ve ileri döneme ilişkin etkileyici düşünceler ve özgün görüşler vardır.

Bu fikirler, fırtınalı bir denizde geleceğe doğru giden her işletmenin yöneticisine yardım edebilir.

İşletmenin dış çevresindeki fırsatlar ve tehlikeler ile içindeki güçlü ve zayıf tarafları hep birlikte, bir deniz feneri gibi ileriye ışık tutarak yönetime öncülük edebilir ve yapılması gerekenleri gösterebilir.

İşletmeler ve yöneticiler, aslında umutla geleceğin gelmesini beklemek yerine, geleceği gerçekleştirmek için şimdiden daha yüksek hızda çalışmalıdır.

 

Yılları İnsanlar Yüzyılları Olaylar Belirler

 

New York Times gazetesinin ve en çok satan iş kitaplarının yazarı, uluslararası jeopolitik uzmanı George Friedman, gelecek on yıla ilişkin düşüncelerine Yüzyılı olaylar yılları insanlar belirler sözleri ile başlamaktadır.

Özellikle işletmelerinin görünür ufuk çizgisine doğru bakan her yöneticinin farklı yerlerde, farklı zamanlarda ve farklı insanlara göre değişen geleceğe ilişkin öngörüler üzerine odaklanmaları gereklidir.

 

Her İşletme Kendi Kaderini Kendisi Yazar 

 

İşletmelerin geleceğinde özellikle teknolojide ilginç gelişmelerin olacağını söylemek için kâhin olmaya gerek yok.

Bilimsel araştırmalar ile daha fazla keşif yapıldıkça ortaya daha zeki sonuçlar ve yeni teknolojiler çıkacak.

İşbirliği şekilleri, işletmede kazanılan becerilerin daha fazla uygulamaya dönüşmesi, küresel işletmeler ile çalışmak, matris örgüt yapısı, bilgi toplama ve yorumlama, daha çok öne çıkacak.

Sosyal mecraların tahlili ve yorumlanması, sorun çözme, yaratıcılık üzerinden yenilik yapmak önem kazanacak.

Gelecekte itibar yönetimi, sürekli sadakat, sarsılmaz ahlaki değerlerin korunması, maneviyat ve güven kazanma hem işletmeler için hem de bütün çalışanlar için daha önemli olacak.

Hayat tarzları, çalışma yöntemleri, takım kurma, esneklik ve uzmanlaşma daha ziyade ileri çıkacak.

Dış çevredeki küresel jeopolitik olaylar, uluslararası ilişkiler, bölgesel ve yerel toplumsal hareketler işletmeleri geniş ölçüde etkileyecek.

Dünya genelinde doğurganlık oranları düşecek ve nüfus yaşlanacak. İşletmelerin mevcut ve muhtemel müşterileri yaşlanacak.

Buna karşılık yaşlı hedef kitle daha iyi ve daha sağlıklı yaşamak için işletmelerin kendilerine sunduğu farklı ürün ve yenilikçi hizmetler için daha fazla harcama yapacak.

 

İşletmelerin Uzun Yaşaması ve Büyümesi

 

Uzun ömürlü olmak ve yaşlanmadan büyümek isteyen işletmeler ise acımasız değişim ve vahşi rekabet koşullarında durmadan yenilik üretmek ve olağan dışı pazarlama faaliyetleri yapmak zorunda kalacak.

Çalışanlarına öncülük yapmaya mecbur olan yöneticiler, şimdi çalışanlarının öğretmeni değil işin öğrencisi olarak sürekli öğrenecek.

Başarılı işletmelerde gelecek için dönüşüm ve değişim, en tepede değil orta kademe yöneticiler tarafından yapılacak.

Bu yöneticiler, yapılması gerekenleri irdeleyerek bulacak ve hemen karar alarak harekete geçecek.

 

En İyi Yol Geleceği Yaratmak

 

İşletmeler ve yöneticiler için de çok geçmeden bugün yarın olacak ve bugün tarihe karışacak.

Ancak gelecekte tam olarak ne olacağına ilişkin içine bakabileceğimiz sihirli bir kristal küremiz de henüz önümüzdeki masanın üzerinde yok.

Zira işletmelerin geleceğini bugün tahmin edilemeyen karmaşık, öngörülemeyen değişik olaylar ve çeşitli unsurlar belirleyecek.

Sonuç olarak geleceği öngörmek zorlaşıyor. Bu nedenle işletmelerin geleceği hayal edilebiliyor.

Öngörüler ve hayaller için daha ayrıntılı bilgi: George Friedman, The Next Decade-Empire and Republic in a Changing World, Anchor Books, New York, 2012 ve Richard Watson, Future Files-A Brief History of the Next 50 Years, Nicholas Brealey Publishing, Londra, 2012 kitaplarında bulunabilir.

Peter F. Drucker diyor ki: “Geleceği öngörmenin en iyi yolu, geleceği yaratmaktır.”

Prof.Dr. Erdoğan Taşkın

Nuh Naci Yazgan Üniversitesi

[email protected]

Bu yazı 2039 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar