Hiçbir şeyi yarım bırakmadı (Orhan Dede)
Misafir Kalem

Misafir Kalem

Hiçbir şeyi yarım bırakmadı (Orhan Dede)

21 Nisan 2020 - 10:19

Haydar Baş Hocamızı Hakk'a uğurlamamızın üzerinden 7 gün geçti. Günlerdir gazetemizin köşe yazarları hocamızı kendi zaviyelerinden anlatıyor, Türkiye'den ve yurt dışında Haydar Baş Hocamızın sevenlerinin taziye mesajları Yeni Mesaj'da yayınlanıyor.

Herkes farklı bir yönüyle Haydar Baş Hocanın kendileri üzerinde bıraktığı izlerden bahsediyor.

Haydar Baş Hocayı değil 7 gün, 7 yıl anlatsak bitiremeyiz.

Zira hiçbir şeyi yarım bırakmadan her şeyi tastamam ederek ebedi âleme rıhlet etmiş bir insandan bahsediyoruz.

Bahsettiğim şeyler elbette dünya hayatına tekabül eden şeyler değil.

Tam 5 yıl önce bir konuşmasında Haydar Baş Hocam, şunları söylemişti:

"Bizim siyasetimiz 'bana oy versin' siyaseti değildir. O tipte bir insan değilim. Ben hizmet edeceğim, hizmetimin karşılığında Allah bana makam, rütbe ihsan edecek. Yani benim hizmetim ahiretimi kazanmak içindir. Millet bunu anlarsa nasibini alır, anlamazsa kendisi bilir."

Ahireti kazanarak şehadet şerbetini içen Prof. Dr. Haydar Baş Hocam, hangi çığırı açtıysa onu sonuca ulaştırdı.

Bu hayırlı çığırlardan üçü; Milli Ekonomi Modeli, Ehl-i Beyt Külliyatı ve Hoş Geldin Atatürk eserleriyle başlattığı çalışmalarıdır.

Ekonomide çığır açıldı

Kaleme aldığı Milli Ekonomi Modeli ile bugün dünya ülkelerini Kapitalizm karşısında çaresizlikten kurtarmıştır. Haydar Baş Hocanın modeli ekonomide açılmış emsalsiz bir çığırdır.

Bugün herhangi bir ülke gereken cesareti ortaya koyup, 'biz ekonomide bütünüyle Milli Ekonomi Modeli'nin gereklerini yerine getireceğiz' dese, kapitalizmin ne parasına, ne de başka şeyine ihtiyaç duymadan hızla kalkınabilir ve kendi ayakları üzerinde durarak, tam bağımsızlık yolunda sonuna kadar yürüyebilir.

Haydar Baş Hoca Milli Ekonomi Modeli'yle bu yolu kıyamete kadar aydınlatmıştır. Dolayısıyla bu Milli Ekonomi Modeli çığırı, fikri olarak tamamlanmıştır. Bundan sonra isteyen her ülke için bu çığır doğru adımlar atmak şartıyla açıktır.

İslam'ı doğru anlamada çığır açıldı

Yüce dinimiz İslam'ı doğru anlamamızı sağlayacak yegâne güzergâh olan Ehl-i Beyt yolunu, 14 ciltlik Ehl-i Beyt Külliyatı'yla bize Prof. Dr. Haydar Baş açmıştır. Hz. Peygamber, Hz. Ali, Hz. Fatıma, Hz. Hasan ve Hz. Hüseyin'den başlayarak 12 İmam'ın hayatını kaleme alan bu emsalsiz eser, aslında özünde bize İslam'ın nasıl yaşanması gerektiğini anlatmaktadır ve de tevhidi anlatmaktadır. Şii olsun, Sünni olsun hepimizin Müslüman ve din kardeşi olduğumuzu, itirazları çürüterek ispatlamaktadır. Ayrılık fitnelerini yok edip, birlik mayasını gönüllere bu eseriyle çalmıştır Prof. Dr. Haydar Baş Hocamız.

Prof. Dr. Haydar Baş'ın en önemli eserlerinden olan ve çok hayati bir misyonu gerçekleştiren Ehl-i Beyt Külliyatı'nın açtığı çığır, İslam âleminin asırlardır hasret kaldığı birlik ve beraberliği sağlayacak dinamikleri içerisinde barındırmaktadır.

Hoş Geldin Atatürk çığırı

Bugün Türkiye'de can güvenliğimiz var ise, mal ve namus güvenliğimiz var ise, bir vatan toprağı üzerinde yaşıyor ve öldüğümüzde gömülecek bir vatan toprağına sahip isek bunu borçlu olduğumuz, Mustafa Kemal Atatürk, hakkındaki iftiraları çürüten Hoş Geldin Atatürk eseri Prof. Dr. Haydar Baş'ın Türkiye için imza attığı en büyük hizmetlerinden biridir.

Zira maksatlı bir şekilde ajanlar tarafından çıkarılmaya çalışılan milletle lideri Atatürk arasındaki kavga Hoş Geldin Atatürk'le bitmiştir. 'Anıtkabir'i abdestli ziyaret edin' diyerek Atatürk'ün Hz. Peygamber'in soyundan geldiğini, annesi ve babasının çok mübarek insanlar olduğu gerçeğini Türkiye Haydar Baş Hoca'dan duymuş ve Atatürk’ün kabrinde Fatiha okuyanların sayısı milyonlara ulaşmıştır.

Yani, örnek bir hayat yaşayan Haydar Baş Hoca, başladığı hiçbir işi yarım bırakmadan, kıyamete kadar yolumuzu aydınlatacak hayırlı çığırlar açtıktan sonra Hakk'a yürümüştür.

Allah rahmet eylesin, şefaatinden bizleri mahrum etmesin…

Orhan Dede

Bu yazı 1583 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar