MERHABA (Seraceddin Zıddıoğlu)
Misafir Kalem

Misafir Kalem

MERHABA (Seraceddin Zıddıoğlu)

16 Ağustos 2017 - 13:38 - Güncelleme: 16 Ağustos 2017 - 13:50

Yrd. Doç. Dr. Ahmet Hamdi Kepekçi aradı, hal hatır sordu. Daha sonra “Kilis Postası” için bir yazı istedi. Pek düşünmeden “hay hay” dedim. “Konu ne olsun” dedim, “fark etmez” dedi.

 

Rahmetle andığım halam oğlu ve eniştem Prof. Dr. Mahir Çolakoğlu’nun yıllarca kullandığı daktilo bana hediye edilmişti. Bu makinenin modası geçmişti. Bilgisayar cihazlarının kullanılması gündemde iken bununla yazmak tuhaf oluyordu.

 

Tarihler öncesi Dr. Kepekçi ile Türkiye Gazeteciler Cemiyetinde tanışmıştık. Arkadaşları ile gelmişlerdi. TGC lokalinde oturduk. Bize Mesaj TV’nin yasal çerçeve içinde genişletmek, yayınlarını ilerletmek istediklerini söyledi. Bu nedenle bir grup arkadaşımızla sözleşme yapmalarını istedi. İşte bu grupta ben de vardım. Bir hemşehrimiz gelmiş, talebini memnuniyetle karşıladık.

 

Sözüm ona, Amerika’da oturan Cihat Pekin bilim adamı adlı mühendis Türkiye’ye gelmişti. TGC lokalinde duayen gazeteci Turgut Feti, bu mühendis arkadaşını bana tanıştırdı. Bu Zat’ın deprem bilgisi ile dopdolu olduğunu, bu konuda Amerika’da kitaplar yazdığını belirterek şunları söyledi: “Zıddıoğlu, arkadaşım deprem bilgisi uzmanıdır. Türkiye’de deprem oluyor, milletimizi uyarmak ve bilgi birikimini aktarmak ister. Bu uzmanı bir TV’de çıkarmak mümkün mü? Zira senin ataklığın, muhitin var. Nasıl yardımcı olabilirsin?” dedi. 

 

Aklıma Mesaj TV geldi. Hemen yayın kuruluna telefon ettim. Ve memnuniyetle kabul ettiler. Yayın tarihi ve saatini söylediler. O gün yayın ekibi nazik bir şekilde stüdyoya aldılar. Sunuculuğunu da yaptığım yayın başladı. Gerçekten faydalı bilgileri Uzman Pekin sıraladı.“Özellikle İstanbul’da eski ve çürük binalar var. Richter ölçeği yüksek bir deprem karşısında büyük can kaybı olabilir. İlgililerin vakit kaybetmeden önlem alması gerekir. İhtisasımı yer bilim üzerine yaptığım için milleti de uyarıyorum. Özellikle depreme hassas yerle konusuna hassasiyetle eğilsinler.”

 

Deprem Uzmanı, geniş bir biçimde uyarı ve bilgileri aktardı. Yayın böyle sonlandı. TV’yi dinleyenler arasından yayına teşekkür ve tebrikler geldi. Ancak günümüzde de Ege Bölgesi başta olmak üzere sarsıntılar devam ediyor. Çok dikkat, dikkat…

 

Not: Sonraları öğrendim. TV’nin emektarlarından, iyi ve çalışkan mümtaz insan Engin Çamurdan, trafik kazasında hayata veda etmiş! Cenabı Hak rahmet eyleye…

 

14.08.2017         

SERACEDDİN ZIDDIOĞLU

Bu yazı 3286 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar