SAYIN DR.MUSTAFA TEKÇE ARADI…/ Nejat Taşkın
Reklam
Misafir Kalem

Misafir Kalem

SAYIN DR.MUSTAFA TEKÇE ARADI…/ Nejat Taşkın

00 0000 - 00:00 - Güncelleme: 09 Mayıs 2013 - 17:43

Aradı ve tek kelime ile bir sıkıntılı ortamı ifade etti: M A N T A R ;dedi!Sayın Doktorum uzun yıllardan beri Kartal Dr. Lütfi Kırdar Eğitim ve araştırma hastanesinde b hizmet veren çok yetenekli bir doktor olduğu için, onun bu ikazını köşemde yansıtmayı uygun buldum.Kartal Dr. Lütfi Kırdar Eğitim Ve Araştırma Hastanesi Anadolu yakasının en saygın ve deneyimli bir hastanesidir.

Son ziyaretlerimde hakikaten el atılan bir çok sorunların giderildiğini görmekle orada hizmet verenlerin bu yakın ilgisiyle doğrusu duygulandım. Bütün bu konuların dışında sayın doktorum Mustafa Tekçe’ nin mantar bitkisi hakkında ki uyarılarını belirtmek istiyorumBu sene bol bol yağmur yağdığı için tarlalarda ve düz vadilerde,yol kenarlarında bol miktarda mantar bitkisinin türediğini belirten sayın Doktor , bu bitkinin pek çok türü zehirlidir ,diye ilave ederek vatandaşların çok dikkatli olmasını belirtiyor .Buna rağmen bu zehirli bitki maalesef bu günlerde çok rağbet görüyor ve şu ana kadar pek çok hastanın hastaneye müracaat ettiğini ve bunlara mantar zehirlenmesi teşhisi konduğunu bu sayıyın gittikçe artacağını belirterek çok titiz bir uyarıda bulunmamız gereğini işaret buyurmuşlardır. Hatta şu an hastane yataklarımızda ailece mantar zehirlenmesinden yatan hastalar var ve bunun neticesi hemodiyaliz cihazında hemoperfüzyon işlemi gibi oldukça masraflı ve riskli bir tedavi sürecidir.

Hatta bazı mantar türlerinde hangi tedavi yapılırsa yapılsın maalesef hasta akut karaciğer yetmezliğinden kaybedilebilmektedir.. Kelimelerini üzülerek kullanıyor.Vatandaşları lütfen uyarın…Evet sayın vatandaş bir sevgili doktor bunları ifade ederek çağrı yapıyor. Arazide o süslü püslü gördüğünüz mantarların hepsi ölüm riski taşıyan mantarlardır. Yenmesi gereken mantar Kültür mantarıdır, İşte biz bu uyarı üzerine mantar denen bu bedava yiyeceğin mutlaka titizlikle seçilmesi uyarısında bulunuyoruz. Ve arazilerde bedava sizlere sunulan bu mantarları toplarken ve kazanınıza korken ,haşlarken, çok dikkatli olunuz çoluk çocuğunuzun hayatı tehlikesi mevcuttur, bu tehlikeyi lütfen not ediniz ve mantardan uzak durunuz…İşte Kartal Dr. Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesinde sayın doktorun mütevazi odasından ayrılırken, onun bu çok duyarlı beyanatını doğrusu duyuru yapmak için ilgililerin mutlaka önlem almasında fayda var , diye düşündüm. Zira geçen gün bir televizyon kanalında Mantarın reklamı yapılıyor ve araziden nasıl toplanacağı büyük faydaları olduğu hesabıyla anlatılıyordu.

O halde , bu gibi konularda Devlet seferberliği en önemli faktör olmalıdır.Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi yoğun hasta trafiğiyle doğrusu yüzlerce doktorun hizmet verdiği bir alan olarak Baş Tabip Yardımcısı Sayın Dr.Mustafa Tekçe’ nin bu titiz uyarısını her halde dikkate alanlar olacaktır. Bu dikkate alınırda beş on kişinin yaşam mücadelesinde söz sahibi olursak ,burada doktor Tekçe’ nin yaptığı hizmete bir teşekkür borcumuz olduğunu unutmamalıyız.Onun için teşekkürler sayın Doktor derken, bir kere daha MANTARA DİKKAT Çekiyor , zehirli mantarlardan uzak durmanızı öneriyoruz…

Nejat Taşkın

Bu yazı 444 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar