Uyuma da büyü / Rabia Alioğlu
Misafir Kalem

Misafir Kalem

Uyuma da büyü / Rabia Alioğlu

01 Ağustos 2015 - 18:15

"Tam bağımsızlık ekonomik bağımsızlıkla olur"

"Türk Milleti, Türk malı alın Türk parası Türk ülkesinde kalsın"

Bu sözler ulu önder Mustafa Kemal Atatürk'e aittir. Gerek sosyal hayatta gerekse sosyal medyada şu an ki dönemle, Cumhuriyet dönemini karşılaştırılarak; Cumhuriyet döneminde ekonomik ilerlemenin olmadığını, şu an ekonomik olarak büyüme sağladığımızı savunan şahıslarla karşılaşıyoruz.

Türkiye'de ekonomik bir büyümenin olduğunu iddea edenlere sormak isterim: Bugün Türkiye IMF' ye(Uluslararası Para Fonu) ne için borçlanıyor? Türkiye gayri safi milli hasılasının karşılığında para basamadıgından IMF den faizle borç alıyor. Ve kendi milli parasını da borç aldığı döviz miktarınca basabiliyor. Biz zannediyoruz ki cebimizdeki paralar Türk Lirası. Oysa bizim cebimizde ki paralarımız IMF den borç olarak aldığımız doların, Merkez Bankasında Türk Lirasına dönüşmüş şeklidir. Eğer bilinçli bir şekilde paraları incelersek kağıt paraların üzerinde "TÜRKİYE CUMHURİYET MERKEZ BANKASI" demir paraların üzerinde ise "TÜRKİYE CUMHURİYETİ MERKEZ BANKASI" yazar. Demir paranın üzerindeki "i" harfi iyelik yani sahiplenme ekidir, bu durumda bizim demir paradan başka para basma yetkimiz yoktur. Artık demir 1 liradan nasıl bir bağımsızlık sağlanırsa tabi... Diyeceksiniz şimdi: "Biz IMF' yr borcumuzu ödedik"..Evet, ödenmiş olabilir ama nasıl? Sendikasyon kredileri ile yabancı ve özel bankalardan yüksek fazile alınan borçlanmayla ödenmiştir. O zaman söyler misiniz; aldığımız borçlar karşısında para basan bir sistem içinde nasıl borçlarımızı sıfirlayabiliriz ki ?

Gelelim şimdi Türkiye'nin büyüdüğünü söyleyen kişilerin savundukları madenlerimize. Onlara göre Türkiye lozan anlaşmasından dolayı madenlerini çıkaramıyor ve bu durumda Türkiye 2023'te tam bağımsızlığa ve ekonomik büyümeye kavuşacaktır. Yani anladığımız kadarıyla Türkiye'yi ekonomik olarak bağımlı hale getiren ve ilerlemesine engel olan ATATÜRK, öylemi? Doğrudur petrollerimizi çıkarmamızı engelleyen 1954 tarihli Petrol anlaşmasını Atatürk çıkardı. Madenlerimizi çıkarmamıza engel olan 2004 yılındaki 5177 sayılı Maden kanunu da Atatürk çıkardı. Bunun karşılığında savaştan yeni çıkan bir ülkenin yer altı yer üstü kaynaklarının işletilmesini sağlamak amacıyla 1936 yılındaki Etibank, Maden Tetkik Arama Enstitüsünü de şu an ki yönetim kurdu öylemi? Ekonomide millileşmeyi hedef alan 1923 te gerçekleştirilen Izmir Milli Iktisat Kongrelerini de şu an ki yönetim yaptı zaten.
Kendi yapmış olduğunuz anlaşmalarla, politiklarla ülkeyi büyük bir çıkmaza sürüklüyorsunuz. Bu durumdan da Türkiye'yi ekonomik, sosyal, kültürel ve birçok alanda dış güçlerin esaretinden kurtaran Atatürk'e iftiralar atarak kurtulmayı düşünüyorsunuz. Halkı kandırmaktan artık ne zaman vazgeçeceksiniz?

Cumhuriyet dönemi şu an ki yönetimle aynı kefeye konulamayacak türden bir öneme sahipken, sizin ekonomik büyümeden kastınız dışa bağımlı olmak mıdır? Türkiye büyüyor IMF den almış olduğu parlarla yatırım yapıyor, yollar, köprüler ve tüneller yapıyor şirketler kuruyor daha sonra da bunları özelleştirme adı altında satıyor. Bizlere çocukların büyümesi için uytulması gerektiği söylendi ülkenin büyüdüğünü iddea edenlerin halkı uyutması değil.
Ne diyelim...

Taht onların elinde batının parasıyla sende saltanatını yaşa Türkiye!

Rabia ALIOGLU

Bu yazı 2108 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar