90. DOĞUM YILINDA PROF. DR. ALAEDDİN YAVAŞÇA…
Nejat Taşkın

Nejat Taşkın

90. DOĞUM YILINDA PROF. DR. ALAEDDİN YAVAŞÇA…

03 Mart 2016 - 09:24

1 Mart 2016 akşamı Harbiye yönüne giden yol adeta tıkanmış durumdaydı. Cemal Reşit Rey Salonuna sanki bir ihtişamlı yürüyüş başlamış. Elbette başlayacak. Kilis Vakfı Onursal Başkanı ses sanatının yaşayan en büyük ustası Prof. Dr. Alaeddin YAVAŞÇA’nın bu gece bu salonda 90’ıncı yaş günü kutlanacak ve ona sevgiler ve saygılar gönderilecektir. Ben şimdi, oraya gitmeden önce Kilis Vakfı Başkanı Sayın Yaşar AKTÜRK ‘ün Zürih Otelinde gündüz karşıladığımız Sayın YAVAŞÇA’nın görüntüsünü vermek istiyorum.Sayın ve sevgili eşi Ayten YAVAŞÇA hanımefendi ile birlikte Sayın KİLİS Valimiz Süleyman TAPSIZ la , Kilis Barosu Başkanı Sayın Muammer FAZLIAĞAOĞLU ile birlikte bulunduğu ve misafirlerle birlikte oluşan bu tabloyu sizlere yansıtmak istiyorum.Sayın misafirlerimizle birlikte izlediğimiz görüntü eğitime hizmet etmenin görüntüsünü yaşamaya başladık.Çünkü Sayın Valimiz ve Sayın Başkanımızın misafirleri olarak Sayın YAVAŞÇA nın bu 90. cı yaş gününe katılmak üzere gelenlerin çok önemli bir mesajları vardı :

       Bu mesaj ; İstanbulda bulunan Aralık Derneğinin Kilis ilinde bir okul yaptırma müjdesinin heyecanıydı.Sayın Valimiz ve Sayın Başkanımız el ele vererek Kilis te yeni bir okulun temelinin atılmasına vesile olmaları ve buna Sayın YAVAŞÇA ve misafirlerinin de oy birliği ile katılmasıyla bir eğitime gönül verenlerin tablosu meydana çıkmış , Kilis ilimizde bir ilkokul yapılması müjdesi Sayın YAVAŞÇA nın bu yaş gününe ayrı renk katmıştır.

       Eğitim ve okul bizim en büyük ihtiyacımızdır.Cumhuriyetin ve ATATÜRK ün temel ilkelerinden biri olduğu için onların bu girişimi alkışlarla karşılanmış, Kilis Ağzıyla ‘ ale ale dost dost ‘ nidaları arasında bir şarkı yazarak sesimizi bütün eğitim camiasına bugünüğn heyecanı içinde alkışlar arasında duyurmaya çalıştık.Sayın Başkanımız Yaşar AKTÜRK ü ve Sayın Alaeddin YAVAŞÇA ve orada bulununan misafirlerimizde bu unutulmaz tabloda yer aldı.Bu tablo bana bir rüya gibi geldiysede , hakiki anıları yaşıyorduk.

       Kurulan sofralarda her türlü menünün yer aldığı bir ortamda misafirlerin alkış sesleri gündeme damgasını vuruyordu ve Sayın YAVAŞÇA nın 90.cı yaş günü ses getiriyordu…

       Bu ortam içinde kendi yaşımı hatırladım bende 1 nisan 2016 tarihinde kısmet olursa , 85 yaşına basacağım.75. yaş günümün Rahmetli Mehmet ZELZELE nin EYFEL Oetlinde kutlamıştık.Heyecanlı bir gündü gözlerimin o gün gelip çattığında  ‘acaba 10 yıl sonra nerede kutlayabilirdik ‘ diye , düşünmeye başaldığım sırada yeniden Sayın YAVAŞÇA ya dönüp seslenmek istedim.Yemek masası etrafında toplanan Sayın Hemşerilerimiz ve Sayın Valimizle birlikte ortaya çıkan o güzel fotoğrafın rüya olmaması için gösterdiğimiz o canı gönülden dop dolu görüntüyü sizlerle paylaşırken Cemal Reşit REY Salonuna uzanan konvoyun içinde yer alıp oraya ulaştığımızda içimde bir sıkıntının beni sardığını hissettim.Salondan gelen binlerce sesin arasından adıma tahsis edilen arabayla Pendik ilçesindeki evime doğru yol aldım.O salondaki Sayın YAVAŞÇAnın yaş günü toplantısına katılan değerli arkadaşlar ve hemşerilerime Adem CANÖZER , Selim DANIŞ , İlhan GÖZÜUYKULU ve diğer Kilis Vakfı Mütevelli üyelerinin bulunduğu salondaki haberleri bu üç arkadaştan aldığım muhteşem görüntü ile zihnimde canlandırmaya çalıştım.

       Sayın YAVAŞÇA nın sahnede kendi şarkılarını izlerken orada bulunan sanatçıların ona duyduğu derin saygı ve sevgi seli onun gözlerini yaşartmış ve oraya katılanlardan Türk Eğitim Gönüllüleri Derneğiyle Kilis  Vakfı Başkanlığının sunduğu plaketin heyecanını yaşadıklarını belirtmiştir.

        Bugüne kadar yaşanan YAVAŞÇA gecelerinin en muhteşemi bu gece olmuş ve 1 Mart 2016 akşamına damgasını vurmuştur.Sayın YAVAŞÇA ya daha nice 90. Yıllar ve Sayın Ayten YAVAŞÇA ile birlikte mutlu günler dilerken Sayın Yaşar AKTÜRK ün bu gecede gösterdiği mutlu heyecanı ve çabayı belirtmeden geçemeyeceğim.Yıllardır tanıdığım bu eğitim ve insanlık güzeli Kilisli Yaşar AKTÜRK ü bir kez daha hepimiz adına selamlıyor yeni ve güzel yaş günlerinde geliniz buluşalım kardeşlik ve dostluğu bütün ülkeye duyurarak kardeşlik ve dostluğun ihtişamlı bayrağını dalgalandıralım…  

Bu yazı 885 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar