Aramızda yaşayanlar(8)
Reklam
Nejat Taşkın

Nejat Taşkın

Aramızda yaşayanlar(8)

02 Ocak 2015 - 13:40

İbrahim çok zamanlar İskenderunda gazhane memurluğunda bulundu. Muhammet ise, Harbiye mektebini bitirdi ve zabit olarak bir kaç kere gö¬rüştük ondan sonra her ikisi hakkında da bir ha¬ber alamadım.

Halep tüccarlarından sakalzade Nuri efendi vardı. Kendisi gayet hoş sohbet ve hazır cevap bir arkadaşım idi.

Halebin asilzade ailelerinden Haşan efendi ve Sibai zade İzzet efendilerle ayni sınıftaydık. Bu iki arkadaş çok ciddi ve çalışkan, hatta zeki ol¬duklarından bir çok derslerimi bunlardan alırdım. Bu her iki arkadaşımda doktor oldu.

Müikizade Muhammet efendi, Halepli arkadaşım doktor olarak mektepten çıktı. Birinci dünya har¬binde, Falastinde vefat ettiğini haber aldım. Bira¬derleri halen doktordur.         %■

Mektebin kabadayılarından Hacı genco arka¬daşımı ben, Türkiyeye geçerken bnb. olarak Halep’te gördüm. Her ikimizde bu mülakatta mektep hatıralarını yaşatarak çok memnun kalmıştık,.

Halebin Akyol Mahallesinde Avilizade Abdulcevat efendiyle, mahallemiz ahalisinden olduğu için, aramızda çok samimiyet vardı. Pederinin çok tan vefat ettiğini biliyorum ama, büyük biraderi Muhammet efendinin durumu hakkında hiç bir malûmat alamadım kendiside tibbiye mektebinden çıktıktan bir yıl sonra vefat etti.

Tuzuk pazar mahallesinden, Hacı müslüm de sınıf arkadaşlarımdandır. Kendisi çok asabiydi. Bir çok arkadaşlarım, Müslümün asabiyetini gör. inek için; beni gönderirlerdi. Onu asabileştirirdim. Beni tuttuğu zaman, tırnaklarından kurtulamaz ve dayakta yerdim. Mektep zabiti bu durumu haber ildiği vakit, elinde deynek aramıza gelir, ikimizi bir arada görünce kavganın, her vakit ki kavga olduğunu anlar ve her ikimize de bir dayak zi¬yafeti verirlerdi. Bizde dayağı yeyince rahat ederlik- Asabiyetin neticesini gören arkadaşlarda, meni tun kalır ve gülmeyi sonuna kadar devam ettirirlerdi.

Hacı Müslûm, Türkiye’ye çok hizmetlerde bulundu ve Kilis’te vefat etti.

Bu yazı 361 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar