BAYRAM GEZİNİZDE BU CANAVARA DİKKAT TRAFİK CANAVARI…
Reklam
Nejat Taşkın

Nejat Taşkın

BAYRAM GEZİNİZDE BU CANAVARA DİKKAT TRAFİK CANAVARI…

22 Eylül 2015 - 13:36

Bu nasıl canavar,bilemiyorum.bu canavar degilde bence bir terördür.trafik terörü.ne

Ağır cezalar ve nede başka yöntemler,bu canavarı durdurmaya yetmiyor.o halde,bir çok medeni ulusların aldığı tedbirleri bizimde mutlaka almamız gerekiyor.bence en önemli faktör eğitimdi,ayrıca eğitimin yanında insanların birbirine saygılı olması gerekiyor.çünkü saygıyı ele aldığınızda,trafikte yol alırken birbirimizi sıkıştırmaz ve nezaket kuralları içinde yol vermeye çalışırsınız.halbuki şimdi arkadan gelen vasıta sahibi,sizi düzgün gittiğiniz yolda kornalarıyla ve lambalarıyla,el kol hareketleriyle arkadan sıkıştırmakta veya sizi soluyarak geçmektedir.hele bayansanız,çok daha büyük mağduriyetlerle karşı karşıya gelirsiniz.o halde eğitim ve nezaket;trafikte en önemli faktördür.şayet derseniz ki benim vasıtam son model Mercedes veya bir başka isim,seni mutlaka geçmeliyim ve sollamalıyım esasını ele alırsanız;işte feci olaylara davetiye çıkarmış olursunuz.düşününüz bir kere Aksaray yakınlarında 34 çocuğumuzla birlikte onun velilerini kaybettiğimiz kaza nasıl bir trafik kazasıdır.yolda ilerliyorsunuz dar bir yol ve siz gözünüzü kırpamadan karşıdan gelen vasıtayı,umursamadan yolun sağına geçmeye çalışıyorsunuz.resimleri izlediğinizde süratin doğurduğu tabloyu çok daha iyi göreceksiniz.nedeni ne olursa olsun,bu başlı başına bir cinayettir.daha sübyan yaşında ki çocukları,bir gezi dolayısıyla hayatın baharında toprağa göndermek ve onların ailelerine ve ulusuna acıların en büyüğünü yaşatmak kadar feci bir olay düşünemiyorum.ülkemiz o günler içinde , hakikaten çok vahim olaylar yaşadı . Zira ekranda ve basında izlediğimiz feryatlar, sorumsuzluğun ifadesini apaçık meydana döküyordu. O halde tezselden çözüm bulmalıyız ve üretmeliyiz. Bu kaza ne son ve ne de ilktir. Çünkü tarihten bu güne kadar yine çok sorumsuz trafik kazaları yaşanmıştır ve yaşanmaya devam etmıstır . Üç aylık bir egıtım sureciyle buyur ehliyetin denıldıgınde doğrusu üç ayda  bir insan ehliyetine kavusabılecegını kendı ehliyetini nasıl aldıgını düşünerek karar vermek ıstıyorum bılhassa oullarda artık trafıkdersı  verılmelı ve ehliyet almak ıcın lıse sartı getırılmelıdır yoksa boyle gıderse savasa gırmeye luzum yoktur . Kızımın ehliyet alisindeki gucluklerı gözümün önüne getiriyor ve sonrada trafik kurslarındakı bugün ehliyet almanın kolaylığını düşünüyorum acaba bir tek kısı var mıdır o kurslara yazılıpta ehliyet almayan kızımın liseyi bitirdikten sonra müracaat ettıgı ehliyet alma sınavını iki yıl devam ettikten sonra kazandı ve ondan sonrada ancak on yıl ana caddeler dısında araba kullanarak ana caddelerde yol almaya başladı. Bugün dahi 20 yıllık ehliyeti olmasına rağmen sıkıntıları var çünkü bayan olarak araba kullanmasını hazmedemeyen bir toplum ıcınde yasıyoruz işte nezaket buradadır 46 yıllık ehliyet sahibiyim yinede korkarak trafıge cıkıyor bazende artık cıkmamayı düşünüyorum .

     Trafik kazalarının mutlaka önüne almalıyız. Zira öylesine acılar yaşanmaya başlandı ki , evinde trafik kazası geçirmemiş aileler parmakla aranmaya başladı. Vasıtaların bollaştığı ve bol keselerden ehliyet verildiği dönemler yaşandığı için bu kaynakların disiplin altına alınarak trafik canavarının  durdurulmasının zamanı geldıde gecıyor bıle. Bu konulardan cok yazılar yazdık ve çok konuştuk . Dilimizde tüy bitmiş olmasına rağmen yinede  her gün artıyor trafik kazalarıyla ıcımız burkuluyor. Bilanço azalacağına her gün biraz daha çoğalıyor. Çözüm bulmaz isek çok daha vahim neticelerle karşılaşacağımız günler uzak değildir.

     Aksaraydakı yavrulara cennet mekanı diliyor ailelerine baş sağlığı temennilerinde bulunurken okumakta oldukları okullarındaki çocukların o boş sıralarının trafiğe çıkan insanlarımıza bir ders olmasını istiyorum.   Yıllar evvel yazdığım bu yazıma tek ilave edeceğim  nokta ; arabanız bindiğiniz  zaman ve tatile çıkarken gaz pedalına dikkatli basınız ve ona göre kendiniz yarınlara hazırlayanız..

Bu yazı 853 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar