BİR FOTOĞRAF VE ÖTESİ...
Nejat Taşkın

Nejat Taşkın

BİR FOTOĞRAF VE ÖTESİ...

22 Nisan 2016 - 13:26

Bir fotoğrafı bende sizler gibi hayret içinde izledim. Beşiktaş Spor Kulübüne milyonlarca lira harcanarak yapılan yeni yapılan stadın açılışındaki fotoğraf. Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN top başında yanında 11. Cumhurbaşkanı, Başbakan ve daha niceleri var. Elbette fotoğraf karesine yansımayanlarda var.Dışarıda kulubün asıl sahipleri olup içeri alınmayan ve su ile gaz sıkılarak uzaklaştırılan taraftarlar...

Sayın Cumhurbaşkanı çok mutlu bir fotoğraf sergiliyor , top ayağında ama dışarıda taraftarlar mutsuz. Cumhurundan ayrı bir Cumhurbaşkanı nasıl olur ? Bu açılışta taraftarından mahrum bırakılan stat nasıl oluyorsa öyle mi olur ?

İşin bir diğer yönüde stadın ismidir yıllardır yüzlerce maça ev sahipliği yapan ve ismi İnönü olan bu stadın adı da değiştirilmiştir. Halbuki İnönü ismi bizim için tarihte unutulmaz izler bırakan bir isimdir. Burada kaçırılan , anlaşılmayan veya anlaşılmak istenmeyen nokta şudur :

''Milli Mücadele Kahramanlarımızdan hangisi olursa olsun isimlerinin toplumla içiçe yaşaması bizim hafızamı taze tutmak , bilincimizi genişletmek ve zihnimizi açıp dünden ders çıkarıp geleceği inşa için elzemdir.''

Olur olmaz bahanelerle kahramanlarımızın isimlerini birer ikişer halkımızdan soyutlamak ilerki kertelerde bize yara değil korkarım zarar getirecektir.

İsmet Paşa kimdir nedir neler yapmıştır ?Buradan tartışacak değiliz.İkinci Cihan Harbi yıllarında bir çocukla arasında geçtiği söylenen diyalogtaki 'Evladım aç kaldık ama savaşa girip babasızda kalabilirdin ? ' sözünü hatırlatmak yeterli olacaktır sanırım. Yüce Atatürk’ümüzün yolundan gidip Cumhuriyet'in derinleşmesi için çaba sarfeden İnönünün isminin staddan silinmeye çalışılması doğru olmasa gerek.Rahmetli İnönü ile bir anımı yazmak isterim. 10 Kasım törenlerinin birinde konuşmasını bitiren İnönünün yanına Rahmetli Nedim ÖKMEN tarafından tanıştırılmak üzere götürüldüm. Paşa, Nedim ÖKMEN'e kim bu diye sual etti. Bir Astsubayımız komutanım cevabını alınca ,ağır işiten İsmet Paşa birkaç kez tekrarlatmanın arkasından desene  'Gedikli , Gedikli ...' cevabı bugün bile kulaklarımdadır.

İsmet Paşa ile anımı neden paylaştığıma gelince buda fotoğrafla ilintilidir.Ben bir Astsubayken bir Cumhurbaşkanının yanına ulaşabiliyordum yani Cumhur ile Cumhurbaşkanı olması gerektiği gibi yan yana , gönül gönüleydi.Dönelim fotoğrafa , hiç tribünlerde tek taraftar var mı ? Peki hiç taraftar yoksa kime el salladırlar ? Bunları yazmakta okumakta üzüntü vericidir.Cumhur ile Cumhurbaşkanı gönül gönüle birlikte olmalıdır , gaz ve su ile tomalarla geri  püskürtülmemelidir.

Gelelim stadın esas açılışına.Beşiktaş Bursaspor maçında bütün tribünler yek vücut Mustafa Kemalin Askerleriyiz nidalarını semaya ulaştırmışlardır.Eeee ne de olsa zaman gerçek liderleri yeenemiyor.Sağlıcakla kalınız...

Bu yazı 902 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar