Dr. Merhum Sağlıkla İlgili Hatıralar Üzerine…
Reklam
Nejat Taşkın

Nejat Taşkın

Dr. Merhum Sağlıkla İlgili Hatıralar Üzerine…

27 Ocak 2015 - 14:33

      1954  yılında Kilis’te 92 yaşında aramızdan ayrılan merhum Dr. Muhittin Sağlıkla ilgili o yıllarda yayınlanan bazı yazıları derleyerek yeniden yayınlamaya çalışıyorum.

      Maksadım merhumu enteresan,enteresan olduğu kadarda izlenmesi gereken hayatını kitaplaştırmak ve onu yaşatmaktır.Tamamladığında mutlaka bir sevdalı sponsor bulacağıma inanarak ona ait elime geçen dokümanları peyderpey bu  köşede sizlere sunacağım işte bugün yine yıllar evvel aramızdan ayrılan Dr. Hilmi Ünerin elime gecen bir hatırasını sizlere sunmak istedim.

      Aramızda o yıllarda yaşayan ve merhum Dr. Muhittin Sağlığı tanıyanlar da çıkarda bilgi notlarını benimle paylaşırlarsa memnun olurum…

‘’RAHMETLİ DR.MUHİTTİN SAĞLIĞI ANLATIYORUM…’’

DR. HİLMİ ÜNER

      Paraya pula ehemmiyet vermeyen İstanbul’da yetişmiş Kilis’e hizmet veren büyük bir kişiden bahsedeceğim.Şimdi herkes kim bu kişi diyecekler:Büyük insan kamil bu kişi olsa olsa Dr. Muhittin Sağlığın ta kendisidir.

      1881 yılında İstanbul’da Fatih’de doğmuştur.İstanbul’un o karışık günlerinde okumanın ne kadar güç olduğunu burada belirtmeye gerek yok.1923 vesilesiyle Türkiye çapında 1050 doktor vardı.Bunların yarısında fazlası ise gayri müslümidi.O ki 1904 tarihinde Mahzar Osman ve Refik Saydamla birlikte tıp Fakültesi o iki zor bir tahsili asker olarak bitirmiş ve ülkenin zor koşullarında hasta düşmüş yorulmuş ve binbaşı rütbesindeyken emekliliğini isteyerek akla zor gelen Kilis’i kendine ev edinmiş büyük bir zattır.O devirlerde Kilis büyük bir köy görünümde suyu ve elektriği yoktu.

      Yüreği insan sevgisiyle çarpmasa orayı yani Kilis’i vatan ihlas etmezdi.Büyük şehre yerleşmiş ünlenmiş bir çok sınıf arkadaşları ona büyük şehirlerde iş bulmuşlardı,o bu teklifleri elinin tersiyle itelemişti.

      Evinin altındaki muayeneyi bir kilo etin 25 kuruşa satıldığı döneminde 25 kuruşa hasta bakıyordu ve yüzde 50 sinden ücret bile almıyordu.Çünkü o çok kanaatkardı.Ben bazı hastalarına ilaç alıp alamayacağını sorarak alamayacak güçte olanlara da ilaç parası veriyordu.Hakla öyle kaynaşmıştı ki boş vakitlerini bile esnaf dükkanlarında geçiriyordu.En iyi dostu motor ve gaz ocağı tamircisi Tahsin Çemberdi ne zaman buradan geçsem onu orda otururken görüyordum.

      Esas dostluğum 1950’li yıllarda başladı.1952 yılında bende Tıp öğrencisi olmuş onu yaz aylarında kışın şubat sömestre tatilinde ziyaret ediyordum.Oldukça yaşlanmış olmasına rağmen dinçti.En son 1957 senesinde şubat ayının ziyaretinde sokağa güneşe karşı otururken buldum.Elini öptüm sohbete daldık.Benim Kilis’ten 1957 şubatının sonlarına doğru terkimden birkaç gün sonra onu 76 yaşlarında hayata gözlerini kapadığını duydum içim sızladı.Bir serveti yoktu oturduğu bir tek evi vardı.Ruhu şad olsun.

Bu yazı 292 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar