DÜNYA'DA KİLİS VE ÖĞRETMEN M.NURİ YÜNCÜOĞLU...
Nejat Taşkın

Nejat Taşkın

DÜNYA'DA KİLİS VE ÖĞRETMEN M.NURİ YÜNCÜOĞLU...

02 Mayıs 2016 - 09:59

Sevgili arkadaşım Abdulkadir GÜLER'in Aydın-SÖKE gazetesinde yazdığı bu yazıyı sizlerle paylaşmak isterim.

Emekli öğretmen Mustafa Nuri YÜNCÜOĞLU aslen Kilisli idi, 1930'da Kilis'te doğdu. Bababsı Abdülaziz Bey Hafız Burhan ayarında bir sese ve engin bir müzik bilgisine sahipti. Ortaokuldan sonra Bolu Erkek Lisesinden mezun olup yurdumuzun değişik il ve ilçelerinde öğretmenlik yaptı,

M.Nuri YÜNCÜOĞLU ile birlikte Isparta, Afyon ,Kütahya ve daha birçok ilde yapılan şiir günlerinde birlikte olduk.Eline ve diline hakimdi.Yanında bir fotoğraf makinesi vardı nerde güzel biir tablo yakalasa deklanşöre basardı. Sonra en güzellerini bizden bir kuruş alamadan bize dağıtırdı.Deyim yerinde ise 'MERT ADAM' idi. Geçenelerde elime ulaşan 'Dünyada Kilis' dergisinde onun vefat ettiğini üzülerek öğrendim.Heyhat dedim demek ki M.Nuri YÜNCÜOĞLU da kıratına binip uçup gitti.Hem de bizlere haber vermeden.Öncelikle Allah gani gani rahmet eylesin.Başta ailesi olmak üzere tüm sevelerine başsağlığı diliyorum.

Sevgili M.Nuri YÜNCÜOĞLU nun bir iki mektubu var yanımda Bunlardan biri 9.8.2001 tarihli.Sevgi dolu bir mektup giriş bölümünde şöyle yazıyor :

Güler yüzlüm , açık sözlüm Aydın'ımın Efe'si....

Dostlar seni aramazsa sen dostları arasın...

Ben hiç sormam Güler kimdir...

Tek bildiğim kalbimin efendisi...

Mektubunun ilerleyan kısımlarında :

Bahçemde gül açmazsa bülbül konmuş neyleyim...

Kırılır sırça köşküm gönlümü nerde eylerim....

Gül açsın, bülbül ötsün eğlenelim coşalım...

Bir ömrü beraberce dostlarla paylaşalım...

Onun ölüm haberini Kilis Postası Ve İstanbul'da 23 yıldır yayımını sürdüren Dünya'da Kilis'ten aldım.14 Aralık 2009 'da aramızdan ayrılmıştı.Vefatının 6. yılında onu sevgi , rahmet ve saygıyla anıyorum.

DÜNYADA KİLİS dergisi için birkaç kelam etmek gereklidir.Kilisli birkaç altın yürekli insan 1993 yılında İstanbul'da KİLİS VAKFI'nı kurmuşlardır.Eğitime verdikleri büyük ve muazzam destek herkesin malumudur.İşte DÜNYADA KİLİS vakfın yayın organıdır.15 yıldır iki ayda bir yayınlanan dergi banada gönderiliyor.Başta Sayın Yaşar AKTÜRK ,Sayın Mehmet OTAY ve Sayın Nejat TAŞKIN beyler olmak üzere emeği geçen herkese derin şükranlarımı sunarım.beni hiç unutmayan bu insanlara içten selam ve saygılar olsun ...

Bu yazı 1011 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar