Prof. Dr. Alaattin Yavaşca 90 Yaşında
Nejat Taşkın

Nejat Taşkın

Prof. Dr. Alaattin Yavaşca 90 Yaşında

23 Şubat 2016 - 16:26

1 Mart 2016, Kilis Vakfı Onursal Başkanı Prof. Dr. Alaattin  Yavaşca' nın  90 yaşına basacağı günün tarihi. Cemil Reşit Rey Harbiye İstanbul'da bir konser salonunda bu kutlama gecesi ses veren bir Türk müziği sanatçısının tablosu yansıyacak ve şarkılarda bu 90 yaşına basan Kilisli güzel hemşerimizin yüzlerce bestesinden bazıları yankı yapacaktır.

Sayın Yavaşca, bugün yaşayan Türk Müziğinin en usta sanatçılarından biridir. Merhum Zeki

Müren, Merhume Safiye Ayla, Müzeyyen Senar ve hatırıma gelen Hamiyet Yüceses ile birlikte daha birçoklarının geride kalan hemen hemen tek temsilcisidir.

Elime gelen davetiyesini tekrar tekrar okuyarak ah gidebilsem diye düşünmeye başladım. Ama ne yazık ki gözlerimin sarı nokta ile yüklü olması sebebiyle bu güzel ve onur dolu geceye katılma imkanım olmadı. Ama her şeye rağmen gönlüm onlarla ve ona daha çok uzun ve mutlu ömürler dilemekle güzel ve duygulu anlara imza atmak istedim.

24 Ocak 2016 tarihinde Zürih Otelinde Kilis Vakfı'nın Genel Kurul toplantısında yansıttığı o güzel tabloya hala ayni duygu ile yaşıyor ve yaşatıyorum.

Zurih Oteli salonlarında Sayın Alaattin Yavaşca beste ve şarkıları unutulmayacak anılar içinde yaşatılırken Başkanımız Sayın Yaşar Aktürk ve arkadaşlarının çılgınca alkışları salonu inim inim inletirken bende avazım çıktığı kadar, al ale dost dost diyor, zılgıtlar çekiyor ve ifade ediyordum:

Kilis'im bağları,

Kekik kokar dağları ,

derken, Cumhuriyet Caddesi'nde yürüdüğüm günleri ve Karataş'ta izlediğim görüntüleri hatırlayarak, işte şimdi 90 yaşına basan ağabeyim Prof. Dr. Alaattin Yavaşca'yı içtenlikle kutluyor ve daha uzun seneler yaşaması dileklerimizi tekrarlıyorum.

Her Kilisli hemşerinin başta bütün ülkemizin fertlerinin bu son kalan eserimiz olan Sayın Yavaşca'yı hep hatırlaması ve bizden sonraki nesillere Yavaşca'yı taşıması dileklerimi sunarken, ona destek veren ve onun yaşantısında ve bugünlere taşınmasında büyük payı bulunan eşi Ayten Yavaşca'yı da bu arada kutlamak ve tebrik etmek istiyorum.

Doya doya yaşayacağımız ve yaşatacağımız ve yaşatacağımız mutlu 90 yıl hatırasını işte bu tablo içinde her kelimesi bir dal karanfil olan bu köşe yazımla kutlamaya geliyor ve onu hiçbir zaman unutamayacağımızı ve unutmayacağımızı bir kere daha hatırlatmak istiyorum.            

İyi ki varsın Sayın Yavaşca iy ki aramızdasın ve o çoskulu harika bestelerinle bize Türk müziğinin en güzel heyacanını yaşattığın için binlerce teşekkürler.

İstanbul Cemil Reşit Rey salonlarında 1 Mart 2016 Salı günü akşam yükselen o şahane sesleri duyar gibi oluyor ancak uzaklarda da olsam alkışlarımı ve tebrik mesajımı en içten duygularla gönderiyorum.

Bu yazı 939 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar