SAYIN ALAATTİN YAVAŞÇA VE AYTEN YENGE…….
Reklam
Nejat Taşkın

Nejat Taşkın

SAYIN ALAATTİN YAVAŞÇA VE AYTEN YENGE…….

06 Ocak 2015 - 09:25

Bir pazar günü sabahı kahvaltı masasında Pazar keyfini çıkarmaya çalıştığımız saatlerde ailemle birlikte TRT ekranlarına takıldığımda Sayın Yavaşça’ların o alımlı ve güzel portrelerini gördüğümüzde duygulanarak onları izlemeye başladık.

 

                               Sevgili Ayten Yenge  yazdığı Deniz kıyısındaki özlem dolu şiiriyle ve sayın ağabeyimizi Alaattin Yavaşça’nın yine özlem şarkıları ile ta uzaklara Kilis iline doğru uzandık.

 

                               Kilis sokak ve caddeleri gözlerimiz önünde sergilendi ve biz rahmetli onun güzel arkadaşı Zeynel Abidin Sağlık’la birlikte onu dinleme altına alarak Türk Sanet Müziğinde 560 küsur eseri bulunan bu dev ve muhteşem sanatçıyı bir kere daha en içten duygularla ve samimiyetle selamladık.

 

                               Bu gün Türk Sanat Müziği dalında tek ve istisnasız olarak Alaattin Yavaşça ismi zirveye taşınırken ona uzun ömürler ve sağlıklı günler dileklerimizi tekrarladık.

 

                               Bugün bizler Kilis Vakfının onursal başkanı olan Sayın Yavaşça’yı her vesileyle hatırlarken duygulu, heyecanlı ve sevgili bir Kilis dostu olarak onu bizden sonraki nesillere emanet etmenin her an heyecanını yaşamaktayız…

 

                               Birgün Kilis Cumhuriyet Caddesinde ortaokul öğrencisi rahmetli Zeynel Abidin Sağlık’la volta atarken bir ses duyarlar , küçük kardeşi Nermin Zeynel Zeynel diyerek ağbisine sesleniyor. Sayın Alaattin Yavaşça koşarak kenarda bekleyen kızkardeşi Nermin’e dönüyor ve diyor ki ;

 

 Zeynel  senin neyin oluyor ?.....

 

O benim abem diyor.

 

O halde bundan sonra ona seslenirken abim abim diye bağıracaksın diyor.

 

İşte sayın Yavaşça bütün vasıfları ile her zaman bu görüntü içindedir. Ve bu güzel görüntüyü muhafaza etmektedir.

Altın sesi, duygulu yaşantısı ile Türk müziğinin bugün için tek yadigarı olarak aramızda yaşayan bu doksanlı yaşın güzel adamına bu vesileyle sağlıklı ve uzun ömürler dilerken ona bu canlı görüntüyü veren sevgili eşi Ayten yengeyide kutlamak ve tebrik etmek görevini üstlenmek mecburiyetindeyiz.

 

Sayın Alaattin Yavaşça her zaman aramızda yaşayan ve unutulması mümkün olmayan bir ihtişamlı ve bir o kadar da mütevazi bir Kilisli’dir.

 

İstanbul’da yaşar, fırsat buldukça Kilis’e koşar, etkinliklere katılır ve Kilis Vakfının ona verdiği onur ve Başkanlık ifadesiyle daha çok aramızda bulunmanın heyecanını yaşar.

 

Kilis Vakfı Başkanı Sayın Yaşar Aktürk her vesileyle Sayın Yavaşça’yı hatırlar ve onu gündem de tutmamızı ister.

 

Çünkü Sayın Yavaşça unutulması asla mümkün olmayan bir Kilis sevgisi taşır.

 

İşte bu güzel ve güzel olduğu kadarda duygulu ve yetenekli olan bu sayın hemşerimizi TRT ekranlarında izlerken onu tanıdığım ve sevdiğim için çok mutlu anlar yaşadım.

 

Bu maksatla bir dileğimi burada tekrar hatırlamak ve hatırlatmak lüzumu duydum.

 

Çünkü bu dileğime sevgili Ayten Yengemde katılmış ve aynen şu ifadeleri kullanmıştı.

 

“Eğer bir gün 30 yıl hizmet verdiğin Kilis Vakfın’dan ayrılırken , Sayın Yaşar Aktürk’ün senin için düzenleyeceği  jübilede ağabeyin Alaattin Yavaşça mutlaka görev alacak ve seni uğurlamanın heyecanını yaşayacaktır….”

 

                                Kilis Aykanat tesislerinde bir akşam yemeğinde sayın Avukat Muammer Fazlıağaoğlu ve Sayın Metin mercimekle birlikte bu temennileri dile getirerek iki yıl önceki Aralık 2013 ayını hatırlamak istedim ve bugün bu temenniyle bütün bu güzel insanları selamlıyor ve Alaattin Yavaşça ağabeyime ve ailesine sağlıklı uzun ömürlü günler temennisiyle yazımı noktalıyorum.

 

                               Kilisimin bağları

                               Kekik kokar dağları

                               Çok yaşa Sayın Yavaşça……..

Bu yazı 396 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar