BİR KAHVE MOLASI
Reklam
Nezihe Kara

Nezihe Kara

BİR KAHVE MOLASI

21 Mart 2016 - 12:42

Günlerden Pazar ve hayatın koşturmacası, telaşı hiç bitmeden devam ederken; kendimi düşündüm, en son ne zaman sessizliğin sesini dinlediğimi sordum kendime. Uzun zaman önce olduğunu ve kendime bir kahve molası vermeye kara verdim. Her şeyi herkesi sessize aldım adeta telefonum misali ve evin terasına çıktım.

Akşam üzeri güneşin batışıydı ve gökyüzü tüm ihtişamıyla gözlerime şölen yaşatıyordu. Bulutların güneşin şavkıyla renkten renge girdiği, kuşların telaşla uçuştuğu ve gökyüzünün bakır rengine büründüğü o anları izlemek ruhuma derin bir huzur vermişti. Kuşların telaşlı uçuşunu, insanlara benzettim bir an her gün ekmek parası  diye adlandırılan ama artık günümüzde iphone parası, daha marka ayakkabı çanta ve daha lüks ev araba parası için olan bir türlü bitmek bilmez o istekler, koşturmacalar yığınını andırdı, kuş sürülerinin seri uçuşları bana…

Bir an için zamanın durduğunu, düşündüm ve gelecek telaşını kaygısını rüzgara savurdum adeta içimde geçmişe doğru yolculuğa çıktım. Çocukluğumu, geçmişimi ve umutlarımı hatırladım. Bulutları farklı şekillere benzetip hayallere dolduğumu ve akşam ezanına kadar sokaklarda arkadaşlarımla oynadığım oyunlarımı anımsadım mutluluk verici bir rüya misali. Akşam ezanı okununca hemen eve koşturmacamı  düşündüm; adeta zil çalınca derse yetişmeye çalışan öğrenci gibi bir işaretti o bize ‘’haydi çocuklar eve’’ demekti sanki.

Bir kahve molası kadar kısa bir sürede geçmişe –çocukluğuma- yaptığım yolculuk ruhsal dünyama inanılmaz bir rahatlama getirmişti. Dünya telaşı dediğimiz ve aslında kendi ürettiğimiz o koşturmacanın bir aldanış olduğunu düşündüm o anda. Ne kadar yoğun bir tempoda çalışıyor olsak da 24 saatin ‘’1 kahve içimlik küçük bir kısmını’’ ruhumu dinlemek, tazelemek için ayırmayı ihmal etmemem gerektiğine karar verdim.

Ben bu düşünceler içinde çocukluğumda gezinirken akşam ezanı okundu kulaklarımın pasını silercesine. Adeta zaman kaldığı yerden devam etmeye başladı.Kendimce aldığım yeni kararlar, umutlar ve huzur dolu ruhumla ‘’ eve dönme zamanıydı’’…

Not: Kahvemi içine sevgisini katarak pişiren değerli yengeme sevgiler…

NEZİHE  KARA

20 mart 2016

Bu yazı 1112 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar