DEPRESYON GELİYORUM DEMEZ !
Nezihe Kara

Nezihe Kara

DEPRESYON GELİYORUM DEMEZ !

09 Mart 2016 - 17:20

Temizlik kelimesini düşündüm de şuan ne kadar anlamlı ve derin bir söz olduğunu hissettim düşündükçe. Genelde temizlik denince akla ilk bayanlar gelir. Çünkü temizliği evlerde çoğunlukla bayanlar yapar. Hatta gerçekçi olmak gerek, hep bayanlar yapar. Şimdi ben de temizlik yaparım diyen erkekler varsa gönülden alkışlıyorum onları ve tebriklerimi sunuyorum.

Bizi biz yapan imanımızı güçlü kılan en önemli şartlardan birisi temizliktir ve  galiba biz bunu yanlış anladık. Temiz olmak ne demek? Diye sorsam size ilk aklınıza gelen şey maddi anlamda temiz görünmek yani üst-baş, el-yüz temizliği ya da ev temizliği olur galiba. Yani dünyalık temizlik… Sadece bu dünyada bize ait olan ve ölüp giderken bırakıp gideceğimiz eşyalar, objeler ve hatta bedenimiz gibi…

Maddi olarak bize ait eşyaları kılık, kıyafetimizi temizleyince elimiz yüzümüz kirli olmayınca temiz sayar olduk kendimizi yanılarak…

Şimdi mis gibi parfüm kokan, üstü başı pırıl pırıl , evi göz kamaştıran değerli Müslüman kardeşlerim manevi temizliğimiz ne alemde? Manevi temizlikten kastım ruh temizliğimiz gönül arınmışlığımız. Malum en kirli kıyafetler bile ön yıkama olarak 90 derece programa attığımızda kirden eser kalmaz.

  Peki ruhumuzu nasıl temizleyeceğiz? Yapılan günahlar, söylenen gıybetler  ve böbürlenen nefis, bembeyaz kıyafete dökülen vişne suyu gibi maffeder  tertemiz ruhumuzu. Kirlenmiş , zor lekeli bir kıyafet misali düşünüp dururuz şimdi ne yapacağımızı. Çünkü iyi bir temizliğe, arınmaya yani kurtuluşa ihtiyacımız vardır.

İşte günümüzde bu gönül temizliğini yapamayan daha modern ismiyle ‘’depresyona girmiş’’onlarca insan tanıyorum ve her gün bir yenisi ekleniyor maalesef.Nasılsın diye sorduğumda kendini iyi hissetmediğini söyleyen, bulunduğu hayattan mutsuz, umutsuz yüzler, şikayetçi cümleler, duyar olduk fazlaca.

‘’Tükenmişlik sendromunu’’ da atlamamak gerek. İnsanoğlunun ulaşmak istediğim her şeyi elde ettim şimdi isteyeceğim, hedef koyacağım, yapacağım hiçbir şey kalmadı galiba düşüncelerinin bir başlıkta toplanmış hali ‘’tükenmişlik sendromu’’ vakaları.

Pardon ama kafama takılan bir şey var? Hani dünya daha barışçı daha eğitimi yüksek ve eşitlikçi her insanın özgürce yaşamasına olanak verecek bir yer haline getirilmeye çalışılıyor ya! Peki o zaman neden daha mutsuz ve depresyona giren insanlarla doluyor etrafımız?

Her şeyi organik yemeye, hijyenik olmaya ve modaya uygun giyinmeye çalışan bedenlerin, ruhları-gönülleri mi kirleniyor acaba! Kirlenen ruhlar huzursuz, mutsuz ve sonunda depresif kişilere mi dönüşüyorlar?

Her şeyi parayla satın alan ama paylaşamayan, şükür etmeyen insanlar olduğumuz ve bu zihniyette çocuklar yetiştirdiğimiz sürece gönüller arınmayacak ve  depresyon artacak gibi…

Ruhunuzu arındırmanız dileğiyle… tüm Dünya kadınlarına armağanım olsun…

NEZİHE KARA 8 MART

Bu yazı 1140 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar