HAYAT MOTİVASYONUMUZU ARTTIRMANIN PÜF NOKTALARI
Nezihe Kara

Nezihe Kara

HAYAT MOTİVASYONUMUZU ARTTIRMANIN PÜF NOKTALARI

16 Kasım 2017 - 09:17

Motivasyon(güdülenme); bir işi yapmak için hissedilen isteklilik olarak tanımlayabiliriz. Genelde motivasyon kişilerin sadece iş hayatında önemli ve etkin bir kavram olarak düşünülse de aslında kişinin tüm hayat alanını ve yaşam tarzını  etkileyen bir durumdur.

İnsanlar dıştan aldıkları pozitif tavır ve tutumlarla motivasyonlarını arttırabilirler. Ama çaba göstererek her insan tek başına da kendi içindeki istekliliği de arttırabilir. Ve hatta motivasyonun uzun süreli, daim olması adına kişinin kendi içinden gelerek yapması en iyisidir.

Motivasyonu düşen kişiler  işe dört elle sarılmaz ve yaptığı işten psikolojik doyum almaz. İşini sevmediğini düşünmeye;her sabah yine mi işe geldik diye düşünmeye başlar. Çalıştığı iş yerinde kendini oraya ait değilmiş gibi hisseder. Motivasyonunuz düşünce hiçbir zaman bunun kendiliğinden ortaya çıkmasını veya başkaları tarafından arttırılmasını beklemeyin lütfen.

 Peki gündelik hayatta motivasyonumuzu arttırmak için neler yapabiliriz?

Öncelikle yapabileceğimiz şeyleri maddeler halinde ele almak istiyorum. Çünkü maddeler halinde ele alınan bilgiler daha iyi anlaşılır ve daha kolay uygulanır.

 

1.kendinizi tanıyın: kişinin kendini tanıması yaptığı iş ya da sorumluluğu çok daha iyi algılamasını ve güzel sonuçlandırmasını sağlar. Çünkü kendini tanıyan insan motivasyonunu olumlu ve olumsuz etkileyen yönleri de bilir. Dolayısıyla motivasyonunu pozitif etkileyen özelliklerini ön plana çıkarırken, negatif etkileyen özelliklerini de değiştirmeye çalışır. Ve hayattan aldığı doyum çok daha üst boyutlara ulaşır.

 

2.hedef belirlemek: insanın belirli bir hedefi olması motivasyonunu her zaman olumlu yönde etkiler. Kendinize uzun vadeli ve kısa vadeli hedefler belirleyin. Fakat hedeflerinizi yaşamdaki sadece işyeriyle sınırlı tutmayın; yaşamdaki hedeflerinizi ve başarmak istediğiniz ideallerinizi de ön plana almanız çok önemlidir.

 

3.enerjinizi neyin tükettiğini belirleyin:motivasyon düşüklüğünün en önemli göstergelerinden biri de iş yapmak için gerekli olan ruhsal enerjinin tükenmiş olmasıdır.sizi en çok tükettiğini düşündüğünüz etmenleri belirlediğinizde onları çözmek için gerekli olan çabayı gösterin.

 

4. bilgi,beceri ,deneyim ve yeteneklerinizi geliştirin: insanın bildiği, deneyim sahibi olduğu , beceri ve yeteneklerine uygun bir işte çalışması motivasyonunu çok olumlu etkileyen bir etmendir. Bilgi, beceri, deneyim ve yetenekleriniz yaptığınız işe uygun değilse kendinizi geliştirmenin yollarını bulun. Olmak istediğiniz yerde olabilmek için edinmeniz gerekenleri belirleyin ve edinmek için çaba harcayın.

 

5.kendi sorumluluklarınızı görün: etrafımızda sıkça karşılaştığımız durumlardan birisi de sıkıntılı konularda başlarını suçlama ve kendi sorumluluklarını bütünüyle yok sayma tutumu motivasyonumuzu olumsuz etkileyen bir yaklaşımdır. Kişi kendi sorumluluğunu benimsediği ve yapmak için çabaladığı sürece başarı yolunda ilerler. Ve kendini gerçekleştirmeye daha da yaklaşır.

 

İnsan yaşamı bir bütündür ve yaşamın her alanı bir diğer alanı etkiler. Üretmek ve yaşadığımız her andan zevk almak için motivasyonumuzun yüksek olması çok kıymetli.

Daha enerji dolu, huzurlu bir hayat yaşamanız dileğiyle…

Bu yazı 974 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Berna görkey
    1 yıl önce
    Sayın Berna Görkey, yorum yazmadan yorum formunu göndermişsiniz. Tekrar yorumunuzu eklemenizi bekliyoruz. ( Editör)

Son Yazılar