Reklam
 • Reklam
ŞARZ İÇİN OYLAMA !!!
Nezihe Kara

Nezihe Kara

ŞARZ İÇİN OYLAMA !!!

17 Ağustos 2017 - 18:25

Öncelikle bu yazıyı yazarken dikkatimi çeken bir durumu sizinle paylaşmak istiyorum. Tam yazımı tamamlamış bilgisayara yazarken başlıkta ki “şarz” kelimesine kafam takıldı. (Bu kelimenin doğru yazımı “şarz mı yoksa şarj mı diyerek?”.) 

Bazen farkında olmadan yazım yanlışı yapabiliriz belki ama genelde bu konuya da dikkat etmek gerektiğini düşündüğümden internetten şarz kelimesini araştırmaya başladım. O sıra da karşılaştığım haber beni baya güldürdü ve düşündürdü doğrusu. Sonra da yazının akışı biranda değişiverdi tabiî ki…

 

Benim takıldığım “şarz mı şarj mı “ ikilemine Enerji Bakanımız ve Maliye Bakanımız da düşmüş. Hatta ikisi birbirinden farklı düşünceleri savununca bu durum bakanlar kurulunun onayına sunulmuş  ve oylama yapılmış. Sonuç olarak oy çokluğuyla  “şarz” kelimesi kabul edilmiş. Şarj sözcüğü iptal edilerek durum TDK’ya bildirilmiş. İşin burası komik ama daha ilginç bulduğum bakanlardan birinin “sözlük ya da yazım klavuzuna bakalım” şeklindeki önerisi, Başbakanın “ biz kararnameyi çıkaralım onlar bize baksın” şeklindeki görüşü karşısında oybirliğiyle reddedilmesi ve kararnamenin hazırlanmasının ardından durumdan haberdar edilen TDK Başkanı bizzat kendisi arayarak teşekkür etmesi! Hatta  TDK Başkanı :  yıllardır ‘şarj’ deyip durduk  ama kimseye öğretememiştik, oğlumla kızım bile “şarz diyorlardı. Böylesi daha iyi oldu.’dağ bize gelmezse biz dağa gideriz’ demiş!?

Şimdi gülerken de yok artık dediğim şey şu ki “ koskoca TDK Başkanı yıllardır bu kelimenin “şarj” olduğunu iddia ederken Bakanların kendi arasında verdiği oylamayla “şarz” kelimesini biranda bağrına basması. Yani işin ehlinin kendisi olması gerekir ve insanları kendisinin bilgilendirip açıklama yapması gerekirken” bizim çocuklar bile söyleyememişti zaten “ demesi ve bu yaklaşımı kabullenmesi mantıksız geldi açıkçası.

Galiba bizim ülke olarak sorunumuz bu!! Her alanda kendi içinde uzmanlar yetiştirip orayı teslim edemiyoruz! Sonuçta her birimin uzmanı farklılaşsa ve o konuyla ilgili yenilik, değişiklik o kişi ya da kuruluştan sorumlu tutulsa görev bilinci artan profesyonel kurumlar oluşur. Bürokratik olarak  sorumlu olduğumuz ve işlerimizi denetleyecek üst birimlerin olması fikrine kesinlikle sıcak bakıyorum. Ama her birim kendi içinde uzmanlarıyla değerlendirilip geliştirilmeli ya da değiştirilmeli. Bir  eğitimcinin işine bir esnaf rastgele yorum yaptığı, eleştirdiği  ya da bir fırıncının işine bir terzi gelip anlamadığı halde biranda dahil olunduğu zaman işler çığrından çıkar!  Bu durum basit gibi görünen ama gittikçe önemli bir sorun olarak çok sık karşımıza çıkan bir hal almaktadır. Özellikle son yıllarda eğitimin yaşadığı göçüklerde bu sıkıntılı yaklaşımın önemli bir rol aldığını fark etmemek mümkün değil.

Ama yine de her zamanki gibi iyi niyetlerle son vermek istiyorum yazıma; herkesin hak ettiği yerde olduğu, huzurlu ve güzel bir ülkede yaşamak dileğiyle…(bu köşe yazım işini dürüstçe ve gönülden yapan emek verenlere gelsin)

 

NEZİHE KARA                                                                    

17 AĞUSTOS 2017

Bu yazı 492 defa okunmuştur .

YORUMLAR

 • 4 Yorum
 • Feride Türkoğlu
  1 ay önce
  Güldürürken düşündüren bi yazı olmuş kaleminize sağlık Nezihe hanim...
 • Nezihe kara
  1 ay önce
  Teşekkürler zaten en çok güldüğümuz şeyler zihnimizde yer ediyor. O yüzden mizahı kul***mayı tercih ediyorum:)
 • Latife Ataç
  1 ay önce
  Gerçekten ülke olarak sorunumuz bu... parmak bastığınız bu nokta için herzamanki gibi sizi tebrik ediyor ve sıradaki yazınızı merakla bekliyorum...
 • Nezihe kara
  1 ay önce
  Teşekkürler toplum olarak farkindaligimizi arttıracak olaylari ele almayı tercih ediyorum.begenmenize sevindim.

Son Yazılar