SINIR ŞEHİRLERİNİN PSİKOSOSYAL DURUMU
Nezihe Kara

Nezihe Kara

SINIR ŞEHİRLERİNİN PSİKOSOSYAL DURUMU

02 Şubat 2018 - 23:09

Türkiye coğrafi yapısı itibari ile birçok komşu ülkeye sahip Avrupa’yı Anadolu’ya bağlayan zengin konumlu bir ülkedir. Bu konumunun pozitif yönleri olduğu doğrudur. Mesela; ihracat yapılması, turizm gelirleri ve geçiş yolları üzerinde bulunması gibi. Ama bu pozitif yönlerini  geride bırakan negatif yönleri de var maalesef.

Uzun yıllardır Güneydoğu ve Doğu Anadolu bölgelerinde yaşanan terör sorunları ülkemizi maddi ve manevi anlamda çok yıpratmıştır. Son zamanlarda bu durum daha da ciddi bir boyut kazanmıştır. Bunun en büyük örneği de: Suriye’ de yaşanan iç karışıklık ve savaşlar sonrası diğer ülkelerin de etkisiyle sergilenen yanlış tutumlar bu sıkıntıların bizim ülkemize sıçramasına neden olmuştur.

Ülkemizin gerilemesini ve bölünmesini isteyen bölücü örgütleri ve bazı ülkeler bu sorunun bizin belimize de yüklenmesinde önemli rol almıştır. Tabi Suriye’ye komşu olmamızdan ve sınırda yer alan şehirlerimizden dolayı da bu konuda sorunların merkezinde yer almaya başladık.

Suriye sınırında yer alan Kilis ve Hatay bu konuda en iyi analizlerin yapıldığı yerlerin başında yer almaktadır. Bu şehirlerde yaşayan halkın yaşanan olaylara karşı üzgün ve huzursuz halini görmemek elde değildir. Hele ki son günlerde bombaların yağmur gibi yağdığı sivil halkın insafsızca hedef alındığı bu alçak oyunda bu şehirlerde yaşamak gittikçe zorlaşmıştır. 

Her şeye rağmen ne güzel bir milletiz ki bu yaşananlar karşısında gerek halkımız gerekse askerimiz birlik ve bütünlüğümüzden hiçbir zaman ödün vermeden sağ duyulu tavırlarını sonuna kadar sergilemektedir. Hatta sınırda görev yapan askerimize yiyecek ve giyecek yardımında bulunarak onların motivasyonunu arttırmaya çalışmaktadır.

Yaşanan tüm acılara göğüs geren kahramanca savaşan Mehmetçiklerimizi ve maddi manevi her konuda askerimizi destekleyen koca yürekli insanımızı Rabbim korusun ve bu yaşananlar bir an önce son bulsun inşallah…

    

02.02.2018

Bu yazı 1327 defa okunmuştur .

YORUMLAR

 • 2 Yorum
 • Nezihe
  1 yıl önce
  Teşekkürler bütün dualarımız bu yönde. kötü günler bir an önce geride kalır inşallah
 • Remzi gunay
  1 yıl önce
  Emeginize dilinize saglik Rabbim korusun ulkemizi

Son Yazılar