Olayları Doğru Okuyabilmek
Prof. Dr. Haydar Baş

Prof. Dr. Haydar Baş

Olayları Doğru Okuyabilmek

19 Eylül 2012 - 03:00 - Güncelleme: 09 Mayıs 2013 - 17:41

ABD’de çekilen ve Peygamberimiz Hz. Muhammed’e (sav) hakaret içeren filme karşı İslam aleminden tepkiler yükselmeye devam ediyor.

ABD etkisindeki Körfez ülkeleri, Fas ve Türkiye konu hakkında sessizliğini sürdüre dursun, dünya genelinde geniş çaplı protestolar yapılıyor.

Ucu ABD’ye dayanan ama kolları Türkiye’de mevcut bazı çevreler yolladıkları mesajlarda, Türk halkının böyle vahim bir hadise karşısında sessiz kalması gerektiğini belirttiler.
Gerekçeyi, Müslümanın anlayışlı olmasının gerektiği ve diğer din mensupları İslam’a ve Müslümana saldırsa da aynı şekilde karşılık vermemizin doğru olmayacağı fikri oluşturmaktadır.
Türk insanını "Dinlerarası diyalog", dinlerin kardeşliği gibi İslam inancında yeri olmayan görüşlerle tanıştıran bu çevreye, Hıristiyan Batının dinini sömürü aracı olarak kullandığını hatırlatmak gerekir.

Batı medeniyeti kan ve gözyaşı ile şekillenmiştir. İşgal ve vahşet temellidir. Dünya genelinde yapılan misyonerlik çalışmalarından maksat da Hıristiyanlığı yaymanın ötesinde, itikadını değiştiren ve işgale ses çıkarmayacak halklar oluşturmaktır. Dediklerimizin ispatı bugün çekilen filme tepki veren ülkelerdir.

Geçtiğimiz yıllarda Danimarka’da Hz. Muhammed’e hakaret içeren karikatürlerin yayınlanmasına İslam alemi topyekun itiraz etmişti. Ancak çekilen yeni filmin ABD’de hazırlanmış olmasının etkisi ile Hz. Muhammed’in bir şahıs tarafından canlandırıldığı ve İslam Peygamberine karşı büyük aşağılanmaların yer aldığı yeni filme "demokratik ortak" Türkiye beklenilen tepkiyi vermedi. Keza ABD’nin arka bahçesi olan Körfez Ülkeleri de halen sessizliğini bozmadı.

Gelinen noktada ABD süper güçtür ve misyonerlik çalışmalarında en etkin devlettir. Bugün Hıristiyanlık ve İsevi öğeler kendini kabul ettirdiği yerde işgale ses çıkarmamanın adı haline getirilmiştir. Ortadoğu’da ve İslam aleminde büyük bir hızla devam eden misyonerlik çalışmalarının esas gayesi de budur.

Ortadoğu’da İslam, birliğin ve var olmanın sembolüdür. Direnişin adıdır. Bugün İsrail’in korkulu rüyası Hizbullah, Esad olmasa biz zorlanırız demektedir. Filistin, bugünlere gelmesinde Esad’ın rolünün çok büyük olduğunu ifade ediyor. Yani, Esad ve Suriye Ortadoğu’da Müslümanın ve İslam dininin koruyucusu ve kalesi mesabesinde. İki yıldır devam eden baskılarla Esad’ın devreden çıkarılmaya çalışılmasının asıl nedeni de İslam’a verdiği bu desteği ortadan kaldırmaktır.

Öyleyse çekilen filmler veya hakaret dolu karikatürler nabız yoklama çalışmalarından başka bir şey değildir. Önemli olan itikadımızın arkasında durarak kimden gelirse gelsin dik duruşumuzu muhafaza edebilmemizdir. Çünkü İslam adına açıklanacak bir irade beyanı aslında bizim işgale karşı direnme gücümüzü belirtecektir.

Bu yazı 270 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar