BESLENME BAKANI
Reklam
Selim Baytürkmen

Selim Baytürkmen

BESLENME BAKANI

00 0000 - 00:00 - Güncelleme: 09 Mayıs 2013 - 17:43

Türkiye, uygulanan yanlış politikalar nedeniyle gıda ve temel ihtiyaç maddelerindeki yüksek fiyat artışı ve arz eksikliği ile boğuşan bir ülke konumuna geriledi.

 

Alım gücünün ve reel alış-veriş potansiyelinin düştüğü ülkemizde, açıklanan açlık ve yoksulluk sınırının altında yaşayan milyonlarca insan bulunuyor. Oysa bizim gibi gelişmekte olan bazı ülkelerde gelir düzeyi düşük vatandaşlar için, köklü, kalıcı ve akılcı çözümler getiriliyor.

 

Hugo Chavez gibi kişiliği ve Amerikan karşıtı konuşmaları ile dikkat çekici bir Devlet Başkanı’na sahip Güney Amerika ülkesi Venezuela, hükümet kabinesinde bulundurduğu “Beslenme Bakanı” ile ülke vatandaşlarına temel ihtiyaçlarını karşılamaları noktasında ciddi çözümler ortaya koyuyor.

 

Piyasada yüksek fiyata satılan başta gıda olmak üzere temel ihtiyaç maddelerini temin etmekte zorlanan vatandaşları için, işletmesini devletin yaptığı marketler kurmaya başlayan Beslenme Bakanlığı, vatandaşlarına ucuz ve sorunsuz gıda alma imkânı sunuyor. Hem de çok ucuza! Sayıları 26 adetten 13 bin gibi bir rakama ulaşan devlet marketlerinde, ürünler normal piyasanın dörtte bir fiyatına satılıyor. Et, tavuk, balık ve yumurta gibi gıda maddeleri ise, yine devlet eliyle vatandaşa dörtte bir fiyatına ulaştırılıyor. Et ürünleri mahalle pazarlarında oluşturulan stantlarda görevliler tarafından vatandaşlara satılıyor. Kalabalık var ama kargaşa yok. Çünkü her şey herkese yetecek kadar bol. 

 

Bu tür bir pazardan et ve tavuk alan bir Venezuela vatandaşı kendisi ile yapılan bir röportajda; “Çok ucuza et ve tavuk alıyoruz. Bu aldığım şeyleri (elindeki dopdolu iki poşeti göstererek) 3 haftada tüketiriz” şeklinde konuşuyor.

 

Ellerinde et, tavuk ve balık dolu poşetlerle mutlu bir şekilde pazardan ayrılan Venezuela vatandaşlarına imrenmemek ve bizim ülkemizde evine yılda bir kez et girenleri düşünüp üzülmemek elde değil!

 

Selim BAYTÜRKMEN

 

 

 

Bu yazı 449 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar