BU BİR ŞAKA
OLSA GEREK!
Reklam
Selim Baytürkmen

Selim Baytürkmen

BU BİR ŞAKA
OLSA GEREK!

00 0000 - 00:00 - Güncelleme: 09 Mayıs 2013 - 17:43

 

Sanırım ilkokul yılları idi. O zaman Başbakan mıydı yoksa muhalefet lideri miydi hatırlamıyorum; ateşli bir konuşma yapıyordu Süleyman Demirel Meclis kürsüsünden. Konuşmasını dinliyordum ancak anlamanı bilmediğim ve çok ilgimi çeken kelimeler sarf ediyordu Sayın Demirel. Ben anlamını bilmediğim bu kelimeleri söyleyebilmenin hayalini kurarken, konuşma sona eriyordu.

 

O zamanki çocuk aklımızla siyasilerin kurduğu cümleleri, yaptıkları konuşmaları gözlerimiz açık hayretle izliyorduk. Çünkü böylesine yabancı kelimeleri bir araya getirmek büyük bir başarıydı. Büyüdük ve gördük ki, iş bizim anladığımız gibi değilmiş. Süslü püslü kelimeler ile akıllarda yer eden konuşmalar yapan siyasilerin konuştukları ile yaptıkları pek de birbirini tutmuyormuş. Anlamamız epeyi zaman aldı bunu tabii!

 

Gelelim günümüze. Şimdi siyaset iyiden iyiye anlaşılırlığını kaybettiği bir dönemi yaşıyor. “Ben yaptım oldu” anlayışıyla artık kimse yaptığını neden yaptığını açıklama gereği dahi duymuyor. Olaylara ve ortaya koyulan icraatlara bir mantık ve mantalite getirmek bile bir hayli güç.

 

“Dış politikada başarı elde ediyoruz” deniliyor, uluslar arası sularda gemilerimiz işgal edilip, yurttaşlarımız öldürülüyor.

 

Açılımla terör bitecekti hayali ile vatandaş avutulurken, vatan evlatları 6’şar, 9’ar şehit ediliyor.

 

Özelleştirme ile 38,4 milyar dolar kar ettiğimiz açıklanıyor, bir de bakıyoruz ki özelleştireceğimiz kurumlara 38 milyar harcamışız. Elde var sıfır!

 

10 tane Heron için katil diye nitelendirilen İsrail’e 183 milyon dolar ödüyoruz. İnsansız hava aracı yapabildiğimiz Anka’nın meydana çıkması ile anlaşılıyor.

 

Herkese 3 çocuk yapın deniliyor. Ama kimse bu işin maliyeti ne olur diye sormuyor.

 

Enflasyon rakamları hep hedefi tutuyor da, temel ihtiyaç maddelerimiz alıp başını gidiyor.

 

Ekonomi verileri iyiye giderken, kredi kartı borcu nedeniyle insanlar kendi canlarına kıyıyorlar, bir de not yazarak “Ailemi çok seviyorum. Beni affedin.”

 

Örnekleri çoğaltmak mümkün elbette. Ancak şaşırmamak mümkün değil! Yoksa biz siyasileri hâlâ ilkokul çocuğu gibi mi izliyoruz?

 

Selim BAYTÜRKMEN

  

Bu yazı 431 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar