FATURA ÇİLESİ
Reklam
Selim Baytürkmen

Selim Baytürkmen

FATURA ÇİLESİ

00 0000 - 00:00 - Güncelleme: 09 Mayıs 2013 - 17:42

Yıllar geçtikçe, hayatımızın merkezine biraz daha yaklaşan teknoloji. Amacı yaşantımızı biraz daha kolaylaştırmak, basitleştirmek. Geçmiş yıllarda, başka şehirde oturan yakınınızla telefonla görüşebilmek için; santrale görüşeceğiniz kişinin numarasını yazdırır ve bir süre beklemek zorunda kalırdınız. Şimdi ise cep telefonu ile istediğiniz yerde istediğiniz zamanda istediğiniz kişiyle görüşmeniz mümkün. Artık mektup postalamak için postaneye gitmenize gerek yok, geçin bilgisayarınızın başına yazın ve gönderin. Örneğini çoğaltabileceğimiz daha birçok yenilik hayatımızda.

Her ne kadar bu gelişmelerin hayatımızı kolaylaştırdığı düşünülse de aynı oranda da zorlaştırdığı aşikardır. Kişiyi belki de en meşgul eden bazen de çileden çıkaran fatura yatırma olayını ele alabiliriz. Elektrik, su, telefon faturalarını yatırmak çoğu yerde başlı başına bir sorun haline gelmeye başladı. Kilis’te de durum pek farklı değil. Eğer otomatik fatura ödeme talimatınız yoksa, fatura ödeme günlerinde gişelerde 1-2 saat beklemeyi göze almak zorundasınız. Gerçi birçok banka bu faturaları tahsil ediyor ama, çoğu insanımız fatura yatırmak için son yatırma tarihlerini bekliyor ve bunun sonucunda para yatırmak için sırada bekleyen bir sürü insan peyda oluyor banka gişelerinde.

Kilis’te tebrik edilmesi gereken bir devlet kurumu varsa bu büyük ihtimalle PTT’dir. Neden diye sorarsanız cevabım hazır. Çünkü telefon faturası yatırmak için PTT’ye gittiğinizde bekleme süreniz 5-10 dakika ile sınırlı. Ayrıca telefon faturası tahsilatı yapan bir çok Türk Telekom şubesi mevcut Kilis’te. Ancak elinizde elektrik faturanız varsa işiniz biraz zor. Çünkü elektrik faturasını bankalar, son ödeme tarihinde veya birkaç gün öncesinde tahsil edebiliyor. Eğer elektrik faturanızın son ödeme tarihi geçmiş veya ödeme tarihinden çok önce ödemek gafletinde bulunmuş iseniz, sizi uzun bir yolculuk bekliyor demektir. Çünkü faturayı Tedaş’ın ana binasında bulunan gişelere götürmeniz gerekir hem de Saat:16:00’dan önce. Saat:16:01’de faturayı götürürseniz, faturanız tahsil edilmez, ödemek için son gün olsa bile. İşin zor tarafı da Tedaş’a ulaşım. Tedaş’ın binası Kilis’in çıkışında, merkeze birkaç kilometre uzaklıkta. Gerçi dolmuş var ama dolmuşta sizi belli bir yere kadar götürüyor ve oradan itibaren yürümek zorunda olduğunuz 500-600 metre bir mesafe var. Gençler için veya taşıtı olanlar bu sorun olmasa gerek. Ancak , faturasını yatırmak için çevre köylerden gelen vatandaşlar ve adım atmakta zorlanan, faturasını yatıracak kimsesi olmayan yaşlı vatandaşlarımız için bir çile. Bir an evvel Tedaş yetkilileri şehir merkezine fatura tahsilatı için bir şube açmalılar.

Umudumuz odur ki hayatımızı kolaylaştıran teknolojinin yanına, yetkililerimiz de katılsın.

Bu yazı 362 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar