HİÇ DEĞİŞMEMİŞ!
Reklam
Selim Baytürkmen

Selim Baytürkmen

HİÇ DEĞİŞMEMİŞ!

00 0000 - 00:00 - Güncelleme: 09 Mayıs 2013 - 17:42

Kilis, sosyoekonomik konumu itibariyle, dışarıya göç veren, ancak verdiği kadar göç alamayan bir şehir. Bu nedenle günden güne Kilisliler, büyük şehirlere göç etmekte ve hayatlarını oralarda devam ettirmekteler. Ancak ben, bu yazımda göçün nedenleri veya çözümleri üzerinde durmayacağım. Asıl üzerinde durmak istediğim konu şu: Kilis’ten uzun zaman ayrı kaldıktan sonra, ziyaret veya ticaret amacıyla memlekete dönen hemşerilerimizin kullandığı bir cümle.

Belki bu cümleyi duymuş ya da kendiniz dahi söylemiş olabilirsiniz; “Baksana Kilis hiç değişmemiş, her şey aynı”. İlk bakışta, memleket hasretini su yüzüne vuran masum bir ifade olarak görünebilir gözünüze. Aslında Kilis’in makus kaderini, en açık şekilde ortaya dökmesi açısından manidar bir cümledir bu. Neden? diye sorarsanız eğer size cevabım şu olacaktır: “90’lı yıllar, milenyum derken yaşadığımız 21. yüzyılda; en yakınımızdaki Gaziantep’e gittiğimizde bir önceki gördüğümüz kaldırım taşlarının bile değişmiş olduğunu, parklar ve bahçelere yenilerinin eklendiğini, her şeyin değiştiğini görürken, Kilis’e yıllarca uğramamış hemşerimizin, memleketine döndüğünde kullandığı ilk ifadenin “Kilis, hiç değişmemiş” olması, ne kadar üzücüdür.

Saatler ilerlemiyor, takvim yaprakları koparılmıyor Kilis’te. Geçmiş bir zamanda, asılı durmuş gibi yaşıyor Kilis. Uzun zamandır, gelişmesi ve kalkınması için köklü değişiklikler yapılmıyor bir türlü. Yollar, sadece seçim zamanlarında asfaltlanıyor artık, yağmur yağdığında yollarda yürümek imkansızlaşıyor, yeni ve düzenli yerleşim alanları oluşturulması gerekirken, gecekondulaşma teşvik ediliyor, işsizlerimize iş imkanı sağlayacak yeni fabrikalar kurulması lazımken, çorba-ekmek dağıtılıyor fakirlere, sözler üstüne sözler veriyor vekiller, ancak yerine getirilmiyor. Bunca sorun varken çözüm bekleyen, bizi yöneten insanlar, sanki dipsiz bir kuyuda yaşıyormuşçasına garip bir vurdum duymazlık içerisindeler.

Peki, zaman ilerlemeye başlayacak mı Kilis’te? Sorunların çözüldüğünü görmeye ömrümüz vefa edecek mi? Önümüzdeki Mart ayında yapılacak olan, yerel seçimlerde biz Kilisliler bu soruların cevabı vermek için sandık başında olacağız. Ya zamanın aktığından haberi olmayan eskilerin yerine, yine aynılarını koyacağız ya da çektiklerimizden bıkıp gerçekten memleketi düşünecek, hizmet edecek, maval okumayacak, söyledikleriyle değil yaptıklarıyla var olacak bir insan getireceğiz başımıza. Sizce de en doğrusu bu değil mi?

Ve bunu başardığımız zaman şu kelimeler dökülecek, Kilis’e ziyarete gelenlerin ağzından, “HAYRET KİLİS NE KADAR DEĞİŞMİŞ, NE GÜZEL OLMUŞ”.

Bu yazı 294 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar