KİLİS DE
GENÇ OLMAK
Reklam
Selim Baytürkmen

Selim Baytürkmen

KİLİS DE
GENÇ OLMAK

00 0000 - 00:00 - Güncelleme: 09 Mayıs 2013 - 17:43

Kilis’te hayata tutunmaya çalışan gençlerimizin hali pek iç açıcı görünmüyor. Geleceğimizi emanet edeceğimiz gençler, doktor, mühendis olmasını umduğumuz gençler ve daha birçok şey beklenen gençler, ard arda sıralanan başarısızlıklar sonrasında ruhsal ve zihinsel bir çöküntüye maruz kalıyorlar. Herkes onlardan yüksek başarılar, makam, mevkii sahibi olmalarını beklerken, onlar bir nevi hayat mücadelesi veriyor.

 

Çalışmadan kafa patlatmadan başarısız olanlara elbette diyeceğimiz yoktur. Onlar zaten kendi kaderlerini seçmiş ve o yolda emin adımlarla yürümektedirler. Peki ya çalışıp, çırpınıp, her yolu deneyip bir yere gelemeyen, krizlerin pençesinde can çekişen gençlerimizin hali ne olacak?

 

Bir işi başarmak adına her şeyi yaptıktan sonra, başarı ile tanışamamak gençlerimizi adeta yıkıma uğratıyor. Ne iş olsa yapacak hale gelen gençlerimiz, maalesef Kilis’te o işi de bulamıyor. Kısacası Kilis genç nüfusunu taşıyamıyor.  

 

Kilis, okuyan, meslek sahibi olan, genç ve dinamik çalışma gücüne sahip gençlerine kucak açamıyor. Memleketinden göç etmeyi düşünen birçok kişi ise, yine iş bulma güçlüğüyle karşı karşıya kalıyor. “Kilis’te olmasa da başka yerde iş bulurum” düşüncesi de artık hayal olunca, gençlerin birçoğu ailelerinin yanında çaresiz kala kalıyor.

 

Bu durum anne babayı sıkıntıya sokarken, genci de daha çok bunalıma sürüklüyor. İş bulamayan, ailesine yük olduğunu düşünen gençlerin psikolojileri her geçen gün daha da kötüye gidiyor. “Oğlum kızım çok asabileşti. Ne yapacağımızı bilemiyoruz ” diyen ebeveynlerin sayısı gün geçtikçe artıyor.    

 

Yetişmiş kalifiye gençler bu şekilde körelip gidiyor. Ailelerinin desteği ile bir işyeri açanlar veya baba mesleğini devam ettirenler ise ekonomik durgunluk nedeniyle daha da büyük bir sıkıntı ile yüz yüze kalıyorlar.

 

Bütün bu saydığımız nedenlerden dolayı Kilis’te işsiz güçsüz dolaşan, genç nüfus artıyor, böyle giderse artmaya devam edecek. Her yönden bir kıskaç ile sıkıştırılan, daraltılan gençlerimizin nereye kadar bu mücadeleyi devam ettireceği ise ayrı bir merak konusu?

 

Gençlerimizin çalışmaya, para kazanmaya, evlenmeye, babasından anasından para almamaya, eğlenmeye, gezmeye ihtiyacı var. Taşı sıksa suyunu çıkartacak gençlerimizin bu şekilde körelmesi, bunalıma girmesi, böylesine bir yaşam mücadelesi içerisine itilmiş olması gerçekten çok üzücüdür.

 

Kilis’e özel çözüm planları masaya yatırılmadıkça, gerekli projeler hayata geçirilmedikçe bu sıkıntılar devam edecek ve gençlerimizin başarıya, mutluluğa olan açlığı sürüp gidecektir.

 

Selim Baytürkmen

 

Bu yazı 253 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar