SEYYARIM
SEYYAR!
Reklam
Selim Baytürkmen

Selim Baytürkmen

SEYYARIM
SEYYAR!

00 0000 - 00:00 - Güncelleme: 09 Mayıs 2013 - 17:42

Türkiye’de artık iyiye doğru giden ekonominin yansımalarını görmeye başladık sonunda! Öyle ki birçok vatandaşımız, beton binalardaki işlerinden sıkılarak, kendilerini caddeye, sokağa attılar ve şimdi artık hepsi orada “AÇIK HAVADA” çalışıyor. Hayırlı olsun demek düşer bize!

Kimse gülmesin sevgili okurlar, çünkü bu latife içerikli cümleler gülmek için değil, ibret almak için yazılmıştır.

Maalesef iyiye gittiği iddia edilen ekonomimiz nedeniyle, birçok vatandaşımız,  hazırdaki işlerinden, maaşlarından, sosyal güvencelerinden yoksun bir şekilde hayatlarını devam ettirme savaşı içerisinde buldular kendilerini aniden. Ve buna sebep de “İyiye giden ekonomimiz.” 
 
Evet, iş kaybına uğrayan ve başka bir iş imkanı yakalama şansını da eline geçiremeyen birçok kişi, evine ekmek götürmek için seyyar satıcılığa başladı. Zaten Türkiye de bir hayli fazla olan seyyar satıcılar, bu nedenle belki ikiye belki de 3-4’e katlandı çabucak. İş bulmanın imkânsız hale geldiği ülkemizde, işsiz kalan vatandaşlar çareyi yukarıda da belirttiğim üzere, seyyar satıcı olarak açık havada (yağmurda, çamurda, soğukta, güneşte) çalışmak da buldu.  Emeklilik yaşı olmayan bir iş bu seyyar satıcılık, 60’a kadar değil mezara kadar çalışmak mecburi. Ölün kurtulun kısacası.

Zannetmeyin ki seyyar satıcılar çok kazanıyor. Onlarda muzdarip bu durumdan. İş arkadaşlarının bir hayli artmasından olacak, zaten zayıf olan satışlarının iyice durma noktasına geldiğinden şikayetçiler hepsi. Simit en ucuz seyyar satıcı ürünü olmasına rağmen, simitçiler bile akşam eve simitlerini satamadan dönüyorlar. Siz de gözlem yapın biraz, aynı manzara ile karşı karşıya kalacağınıza adım gibi eminim.

Seyyar satıcıların bir hayli fazlalaştığı bu ortamda, vatandaşın ekonomik ve sosyal durumu da giderek bir çıkmaza doğru sürükleniyor. Herkes çaresiz bir bekleyiş içerisinde, günü kurtarmanın hesaplarını yaparak, yaşamaya ve bakmakla yükümlü oldukları ailelerini yaşatmaya çalışıyorlar. İyiye giden ekonominin doğurduğu durumlar bunlar işte! 

Bütün duyu organlarını Avrupa ve Amerika’ya çeviren bir ekonomik politika izleyen siyasiler, yakında hepimizi açık havaya çıkaracak. Hepimiz simit satarak gül gibi geçiniriz değil mi? Ne dersiniz?   

Selim BAYTÜRKMEN

 

 

Bu yazı 276 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar