Sığınmıyorlar, Yerleşiyorlar!
Selim Baytürkmen

Selim Baytürkmen

Sığınmıyorlar, Yerleşiyorlar!

09 Ekim 2014 - 10:26

IŞİD, Irak, Kürtler, PYD, PKK derken sınırlarımızda karışıklıklar had safhaya ulaşırken, Türkiye’nin birçok ilinde sonu ölüm ve yağma ile biten olaylar baş göstermeye başladı.

 

Bütün bu olaylar ışığında, ülkeye giriş yapan Suriyelilerin sayısı her geçen gün artıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, bayramın 4. günü İslahi’ye deki mitingde yaptığı konuşmada resmi rakamı 1,5 milyon olarak duyurdu. Ancak bu sayının açıklanan fazla olduğu herkesin bilgisi dahilinde! Yetkililer Suriyelilerin “Bir Yük Olmadığını” ifade etse de özellikle sınıra yakın il ve ilçelerde barınan Suriyeli sığınmacılar ülkeye giriş yaptıklarında birçok sorunu da beraberlerinde getiriyorlar.

 

15 bin kişilik bir konyetnır kentin aylık masrafının 6 trilyona ulaştığı şartlar altında Türkiye’nin, ülke genelinde barınan Suriyeliler için 4 milyar dolara yakın para harcadığı konuşuluyor. Bazı yabancı devlet başkanları Kobani’de yaşanan çatışmalar sonrasında 200 bine yakın Suriyeliyi bir anda ülkesine kabul eden Türkye için ‘gönül zenginliği’ ifadesini kullanırken, diğer devletleri yardıma çağırıyor. Ancak, her zaman bölgede kendi çıkarlarını gözeten dünya devletleri, maddi açıdan Türkiye’ye destek olmaktan uzak duruyorlar.  

 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’in daha dün yaptığı açıklamada, Suriyelilere kimlik ve çalışma izni verileceğini söylemesi, Suriyelilerin Türkiye’ye sığınmayıp yerleştiğinin bir nişanesi olarak önümüze çıkıyor. Suriyelileri hep misafir olarak nitelendiren AKP hükümeti, bu misafirliği nereye götürmek istediğini yeni yaptığı hamleler ile çoktan ortaya koymuşken, dünyada mülteci hukukunun ülkeler tarafından çok kesin çizgilerle uygulandığı çok açık olarak biliniyor.

 

Birçok ülke mülteciler konusunda çok sert kanun ve yaptırımlara sahipken, Türkiye’de bulunan Suriyeliler, şehir merkezlerinde barınma ve serbest seyahat haklarını sonuna kadar kullanıyorlar. Sınır illerinde Suriyelilere ait araçlar dahi pozitif bir ayrımcılık ile serbest bir şekilde dolaşıyorlar.

 

Türk insanı ise, Suriyeli sığınmacıların şehirlerde rahatça dolaşmasından rahatsızlık duyduklarını söylüyorlar. Suriyelilerin başından beri sınır hattından içeri alınmaması ve bu noktada onların barınma ve diğer ihtiyaçlarının karşılanması gerektiği savunan ülke insanı, sayıları milyonları aşan Suriyelilerin ilerde birçok sorunun temel kaynağı olacağı fikrinde buluşuyorlar.

 

Türkiye’ye sığınmanın cazip hale getirilmesi ile birlikte Suriyelilerin ülkeye girişleri devam ede dursun, bu hukuk çerçevesinde Suriyelilerin Türkiye ile kaynaşması sürüyor. İşin sonu nereye varır? O da ayrı bir sorun!

Bu yazı 2820 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar