TEKNO PROBLEMLER
Reklam
Selim Baytürkmen

Selim Baytürkmen

TEKNO PROBLEMLER

00 0000 - 00:00 - Güncelleme: 09 Mayıs 2013 - 17:42

Teknoloji, her gün ışık hızıyla gelişimini sürdürerek hayatımızın her köşesinde vazgeçilmez yerini almaya devam ediyor. Bundan on sene öncesine kadar bilgisayarları çok az yerde görebilme imkanımız varken, şimdilerde neredeyse yatağımızın başucuna kadar yerleşti. Bugün bankalar, devlet daireleri, işyerleri, evler v.s her yerde bilgisayarları ve teknolojik ürünleri görmek olağan bir durum artık.

21. yüzyılda artık, bir tuşa dokunarak faturalarınızı ödeyebilir, istediğiniz bir ürünü mağazaya gitmeden evinizin önüne kadar getirtebilir, dostlarınıza kağıt kalem kullanmadan mektup yazabilir ve bunun gibi bir çok şeyi oturduğunuz yerden teknolojinin size sağladığı imkanlarla yapabilirsiniz.

Elbetteki her kolaylığın bir faturası var. Teknoloji her ne kadar hayatımızı kolaylaştırsa da beraberinde getirdiği sorunlarda yok değil tabi ki. Bu sorunlar ülkemizde biraz daha artıyor ne yazık ki. Çünkü şu anda kullandığımız teknolojinin alt yapısı pek sağlam değil. Mesela interneti ele alalım: Telefon hatları yetersiz kalıyor bazen, saatlerce internet üzerinden bir dosya indirmek için beklediğiniz oluyor. Fatura yatırmaya bankaya gittiğinizde banka görevlisi size “ Bağlantımız koptu efendim bekleyin lütfen” diyebiliyor. Yada siz faturanızı internet üzerinden yatırmak istediğinizde şifrenizin başkaları tarafından ele geçirilmesi endişesi taşıyorsunuz. Bu durum internetten alış-veriş yapmak isteyen kişiler içinde aynı; alış-veriş yapılan bazı siteler yeterli güvenliği sağlayamadıkları için kredi kartı numaranız kötü niyetli kişiler tarafından ele geçirilebiliyor. Ve kanunlarımızda, teknolojik suçlarla ilgili yeterli düzenlemeler yapılmadığı için hakkınızı ne şekilde ve nerede arayacağınızı bile bilemiyorsunuz.

Teknolojinin hayatımızı kolaylaştırırken ortaya koyduğu bir diğer sorunda şu; kullandığımız bilgisayar ve diğer teknolojik aletlerin fiyatları pek ucuz değil . Yani paranız varsa teknolojiniz de var gibi bir ikilem çıkıyor karşınıza. Diyelim bunları alacak güçtesiniz, bu aletlerin bakımı da ve bozulduğunda tamiri de pek kolay değil. Hele pek fazla bilginiz de yoksa, alın size bir sorun daha. Bilgisayarımın sistemi çöktü ne yapacağımı bilmiyorum?, Bilgisayarcı bir sürü şey söyledi hiçbir şey anlamadım, gibi birçok problem. Ayrıca bir diğer sorunda, aldığınız bilgisayarın veya başka bir teknolojik aletin kısa zamanda ömrünü doldurması. Yani yenisi gelir eskisi gider durumu. Buda tabi ki kullanıcıya ayrı bir yük getirmekte. Neden bir sürü para verip aldığım alet birkaç sene sonra hükmünü yitirmeye başlıyor? Yenisini almak zorunda mıyım? gibi sorular sorabilirsiniz. Ne diyebilirim ki ? Teknolojiyi takip etmek istiyorsanız faturasına da katlanmak zorundasınız.

Kilis’te teknolojik problemler yok değil tabi ki. Örneğin Kilis’teki bazı bankalara yeni getirilen elektronik sıralama sistemi. Bankaya gidiyorsunuz, girişte ufak bir cihaz, basıyorsunuz düğmeye size bir numara veriyor ve bekliyorsunuz numaranızın gişenin üstüne yerleştirilmiş ekranda çıkmasını. Bu bazen uzun zaman alıyor. Numaralar bir türlü değişmek bilmiyor. Sonunda elinizdeki numara göründüğünde gidiyorsunuz gişeye ve görevli size “Bu işlemi yan taraftaki arkadaş yapıyor” diyebiliyor ve tekrar numara işkencesi başlıyor. Ayrıca Kilis gibi çoğu kişinin birbirini tanıdığı bir şehirde yaşıyorsanız haklarına razı olmayan kişilerle karşılaşmanız muhtemel.

Sonuç olarak, teknolojinin hayatımıza getirdiği kolaylıkları inkar etmemiz mümkün değil. Karşılaştığımız sorunlarında zamanla çözüleceğine inanıyorum. Umarım fazla uzun sürmez. Sorunların çözülmesindeki en önemli faktör tabi ki teknolojiyi kullanan insan. Umarım insanımızdaki bazı problemlerde kısa zamanda çözüm bulur.

Bu yazı 338 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar