Atatürk'ü rahmetle anıyoruz
Reklam
Uğur Kepekçi

Uğur Kepekçi

Atatürk'ü rahmetle anıyoruz

10 Kasım 2018 - 00:28

10 Kasım Atatürk’ün ebediyete göçünün yıl dönümüdür. Her canlı gibi elbette Atatürk de bir fanidir. O da kendine ayrılan ömür süresini doldurup ölecekti ve de öyle oldu. Allah (cc) Ona ve cümle geçmişlerimize rahmet eylesin.

Yüce Allah biz insanların kendine kul olmamızı, iman etikten sonra da ömrümüzü faydalı işlere adamamızı istemiştir. İmtihan için geldiğimiz bu dünyada aldığımız her nefesten, yapığımız her işten, hesaba çekileceğimizi haber vermiştir. Bu sebeple, önemli olan, kişinin hayatta iken ortaya koyduğu hizmetlerdir.

Yaşamında eserler ortaya koyan, faydalı işler yapan, devletlerin ve milletlerin kaderinde önemli roller oynayan bazı şanslı kimseler, ölümle dünyalarını değiştirseler de sevenlerinin gönlünde ve tarih önünde ölümsüzlüğe erişirler.

Bu şanslı insanlardan biri de Gazi Mustafa Kemal Atatürk’tür. Gerek yaşantısıyla, gerek fikirleriyle ve gerekse de bizlere miras bıraktığı Türkiye Cumhuriyeti Devletiyle, milletimiz ve devletimiz var olduğu sürece Atatürk’ün ölümsüzlüğü sürecektir.

Bunu Atatürk’ün şu ifadelerinde de görmek mümkündür:

“Benim naçiz vücudum, bir gün elbet toprak olacaktır. Fakat Türkiye Cumhuriyeti, ilelebet payidar kalacaktır.”

“Beni görmek demek mutlaka yüzümü görmek değildir. Benim fikirlerimi, benim duygularımı anlıyorsanız ve hissediyorsanız bu kâfidir.”

Cumhuriyet Onun bize en büyük emanetidir. Ve biz millet olarak Ona çok şey borçluyuz. 10 Kasımlarda ve diğer zamanlarda Onu rahmetle anmamız gerekir. Çünkü Onsuz cumhuriyet ve kurtuluş mümkün değildi.

BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş, Cumhuriyet Bayramı kutlamaları için tertiplenen Cumhuriyet Şöleninde Rauf Orbay ‘ın sözünü hatırlatarak Atatürksüz cumhuriyetin düşünülemeyeceğini şu şekilde dile getirmişti:

“Bana, Atatürksüz bir Cumhuriyet kurulabilir mi? Diyorsunuz. Bakın Rauf Orbay neler söylüyor; “Şunu itiraf edeyim ki eğer hiç birimiz olmasaydık Atatürk yapılanı yine yapardı. Eğer Atatürk olmasaydı biz hiçbir şey yapamazdık.”  Kanun budur. Sen Atatürk olmadan yapacaksın. Zaten padişahlık fikren, kalben İngiliz mandasını kabul etmiş. Hülasa arkadaşlar Rauf Orbay’ın dediği doğru.”  

Türk milletine düşen görev, gerçek Atatürk’ü bir an önce tanıyarak Onun fikirlerine ve emanetlerine sahip çıkmaktır. Geçtiğimiz yıl 10 Kasım günü Prof. Dr. Haydar Baş “Hoş geldin Atatürk” adıyla, Türk milletine gerçek Atatürk’ü tanıtan muhteşem bir eser ortaya koymuştur. 

“Hoş geldin Atatürk” eseriyle Sayın Baş, Atatürk hakkında senelerdir iç ve dış düşmanlar tarafından ortaya atılan iftiralara cevap vermiş. Belgelerle Onun soyunun Ehl-i Beyt’e dayandığını ispat etmiştir. Atatürk’ün Kurtuluş mücadelesini, dini bütün insanlarla ve topyekün milletimizle birlikte yaparak vatanımızı düşman esaretinden kurtardığını delillerle ortaya koymuştur.

Bu vesileyle Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ümüzü rahmetle anıyor. Onun fikir ve eserlerine sahip çıkacağımızın sözünü veriyoruz.

Uğur Kepekçi

10 Kasım 2018

Bu yazı 1040 defa okunmuştur .

Son Yazılar