Avrupa Birliği dağılma sürecine girdi
Reklam
Uğur Kepekçi

Uğur Kepekçi

Avrupa Birliği dağılma sürecine girdi

26 Haziran 2016 - 01:40

23 Haziran 2016 tarihinde İngiltere yapılan AB referandumuna % 72 katılım gerçekleşti. 17 milyon 410 bin 742 kişi AB’den ayrılma yönünde oy kullanırken, 16 milyon 141 bin 241 seçmen de AB’de kalınması yönünde oy kullandı.

Buna göre halkın yüzde 52’si AB’den çıkılması, yüzde 48’i ise AB’de kalınması yönünde oy kullandı.

Seçim sonuçlarıyla birlikte İngiltere ciddi bir dar boğaza girdi. İlk tepki başbakandan geldi ve görevinden istifa kararı verdi. Görevini 3 ay içerisinde bırakacağını açıkladı.
İngiltere de AB karşıtı olanlar bu günü; “bağımsızlık günü” ilan etmek gerekir diye yorumluyorlar.

İngiltere kendi menfaatlerini bütün herşeyin üstünde gören bir devlettir. Yaşanacak süreçte milli çıkarlarına zarar geleceğini düşündüğü için bir anda karar vererek birliğin dağılması pahasına da olsa AB ye hayır diyebilmiştir.

Kurulduğu günden bu yana sürekli çalkantılı günler yaşanan AB ortak para birimine ve ekonomik birlikteliği rağmen istenilen kurumsal kimliğini bir türlü oturtamadı.
Almanya başbakanı Merkel üye ülkeleri acil toplantıya çağırdı. Görünen o ki AB işler bundan sonra daha da karışacak ve mukadder sonuç dağılmaya gidecek. Zaman ve gelişen olaylar bir defa daha Prof. Dr. Haydar Baş’ı haklı çıkardı ve haklı çıkarmaya devam edecek...

Prof. Dr. Haydar Baş AB nin, ekonomik birlik diye adlandırılmasına rağmen siyasi ve dini bir birliktelik olduğunu, asıl amaçlarının güçlenerek daha fazla sömürme mantığının hâkim olduğunu sıkça dile getirdi.

Özellikle AB ortak para birimine geçtiğinde bu durum AB’nin dağılma sürecini çabuklaştıracağını dile getiren Prof. Dr. Haydar Baş; “15 sene gibi bir zaman sonra AB dağılacaktır.” İfadesini kullanmıştı.

AB kapısında bizi bekleterek çok ciddi tavizler kopararak yeraltı ve yerüstü bütün zenginliklerimizi elimizden almayı planladıklarını, demokrasi ve özgürlük adı altında ülkemizin bölünme ve parçalanma sürecini hızlandıracaklarını dile getirdi. AB nin boş bir hayal olduğunu, bu hayal uğruna boşa zaman kaybetmemelerini söyledi durdu.

Maalesef ülkemiz üzerinde hesabı olan küresel güçler Prof. Dr. Haydar Baş’ın bu haykırışlarını sürekli gizlediler. Günden güne AB kapısı önündeki bataklığa bizi sürüklediler. Hükümetler ve özellikle de AKP hükümeti boş hayaller uğruna bakanlıklar tahsis ettiler. Resmi ve gayri resmi kurumlar oluşturdular.

İngiltere başbakanı AB ye üye olmasına rağmen halkı AB ye hayır dedi diye istifa edeceğini açıklıyor. Peki, bizdeki AB aymazlığından dolayı bu devlete ve millete verdikleri maddi manevi zararların hesabını nasıl vercekler.

Hükümet bugünden itibaren İngiltere de oluşan bu durumdan kendine bir ders çıkartarak AB ile bir türlü başlamayan üyelik sürecini iptal etmeli ve AB talimatlarıyla alınan bütün kararları milli menfaatlerinin doğrultusunda düzeltmenin çaresine bakmalıdır.

Uğur Kepekçi / 26.06.2016

Bu yazı 1431 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar