Cumhuriyet şöleni
Reklam
Uğur Kepekçi

Uğur Kepekçi

Cumhuriyet şöleni

03 Kasım 2018 - 07:26

29 Ekim 2018 de Ankara’da Bağımsız Türkiye Partisi tarafından tertiplenen, Cumhuriyet şölenine katıldık. Şunu peşinen söylemeliyim ki siyah önlüklü, beyaz yakalı, ilkokul çağımdaki, çocukluk yıllarımı tekrar yaşadım. 

Milli bayramlarda, canım annemin elimizden tutarak bizi götürdüğü, tören kıtasının geçeceği yollarda heyecanla beklediğimiz günleri hatırladım.

Bu coşkuyu, bayram kutlamayı, cumhuriyetin kuruluşunu, bir şölen havasında bize yaşatan BTP lideri Sayın Prof. Dr. Haydar Baş’a şükranlarımı sunuyorum. İyi ki var. İyi ki onu tanımak ve onunla olmak bize nasip oldu…

Bir ulusun milli bayramlara gereken önemi vermesi, geleceğini de garanti altına almasına sebebiyet verir. Çünkü toplumların millet olma vasfını koruması, millet olarak aynı değerlere sahip çıkmasıyla mümkün olur. Aksi taktirde bedeli, er ya da geç, o devlet ve millet tarafından ödenmektedir. 

Uzun zamandan beri milli bayramların gereken önemde kutlanmadığını, milli ve manevi bazı değerlerin tartışma konusu olduğunu görüyoruz. Ayrıca sinsi bir şekilde cumhuriyet düşmanlığı yapılmakta, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün manevi kimliğinin ve kurduğu cumhuriyetin değerleri tartışılmaktadır.

Böylesi bir dönemde, Sayın Haydar Baş hocamız, millet olarak milli bayramların, (özellikle de cumhuriyet bayramının) nasıl kutlanması gerektiğini bizlere gösterdiler. Böylece, gelecek nesillerin milli ve manevi kimliğini unutmaması ve yaşaması için milli bayramların milletçe, coşkuyla kutlanmasının ne anlama geldiğini yaşadık. Salonda bulunanların, hep birlikte oynanan oyunlara, söylenen milli marşlara ve şarkılara eşlik ederek; şanlı bayrağımızla yaşadıkları coşku görülmeye değerdi.

Programda sadece coşku mu yaşadık? Elbette hayır. Neden Cumhuriyet? Neden Atatürk? Neden bayram? Sorularının en bilgili ağızlardan anlatıldığı bir fikir ziyafeti de yaşadık.

Şölenin finalinde Prof. Dr. Haydar Baş hocamızın konuşması tam bir manifesto idi. Prof. Dr. Haydar Baş, Atatürk'ün cumhuriyeti ilan etme fikrini nereden aldığına dair, önemli açıklamalar yaptı.

Sayın Baş’ın her tespiti ayrı bir ufuk, ayrı bir derya olan konuşmalarından “Atatürk olmasaydı cumhuriyet olmazdı” tespiti hakkında birkaç cümle aktaralım:

Bana; "Hocam Atatürk olmasaydı biz yine Cumhuriyeti kurardık, diyorlar. Buna ne dersin" diye soruyorlar" ifadelerini kullanan BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş, şöyle devam etti: "Atatürksüz bir Cumhuriyet kurulabilir mi? Siz ne diyorsunuz? Bakın Rauf Orbay neler söylüyor; "Şunu itiraf edeyim ki eğer hiç birimiz olmasaydık Atatürk yapılanı yine yapardı. Eğer Atatürk olmasaydı biz hiçbir şey yapamazdık."  Kanun budur. Sen Atatürk olmadan yapacaksın. Zaten padişahlık fikren, kalben İngiliz mandasını kabul etmiş. Hülasa arkadaşlar Rauf Orbay'ın dediği doğru."

Bu şölenle birlikte “Cumhuriyeti anlamanın yolunun, Atatürk’ü anlamaktan geçtiğini” de anlamış olduk.

Rabbim, nice milli bayramları, milli heyecan ve coşkuyla kutlamayı nasip eylesin. Âmin.

Uğur Kepekçi  

3 Kasım 2018

 

 

 

Bu yazı 938 defa okunmuştur .

Son Yazılar