Delik büyük, yama küçük  
Uğur Kepekçi

Uğur Kepekçi

Delik büyük, yama küçük  

16 Mart 2019 - 09:10

Halkın büyük umutlarıyla iktidar olan, sistemi değiştirecek kadar güç elde eden iktidar sahipleri, belediye seçimlerine de cumhur ittifakı adı altında geniş tabanlı bir ittifakla giriyor. Bunun karşısında sözde muhalefet de kendince oluşturduğu millet ittifakı ile seçime giriyor.

Kamuoyu anketleri kimsenin yüzünü güldürmediğine göre bu seçim büyük sürprizlere gebedir. Büyük umutlarla kurulan ittifaklar, siyasilerin istedikleri sonucu elde edemeyeceğini açıkça ortaya koymaktadır.

Kendini güçlü hisseden, çözümünün olduğuna güvenen hiçbir siyasi parti, kimseyle ittifak yapmaz. Hatırlayın AKP nin ilk yıllardaki iktidarlarını; bırakın ittifaklar kurmayı, burnundan kıl bile aldırmıyor, kimsenin fikrini kabule yanaşmıyor, ben ne dersem o olacak diyorlardı.

Türkiye’nin sorunları çoktur, başı belalı bir devletiz. Düşmanı çok, dostu az bir milletiz. Yıllardır batı sevdalısı siyasilerin uyguladıkları yanlış politikalarla, yanlış müttefiklerle kol kola yürüyerek, teslimiyetçi tavırlar sergileyerek; milleti bir kuru soğana bile muhtaç hale getirdiler.

Tarım bir milletin en stratejik konusu olduğunu dahi düşünemeyen siyasi iktidar, ithal tohumlarla ve küresel güçlerin talimatlarıyla tarımı mahvettiler. İşi çözümsüz hale getirince, başladılar sağa sola çamur atmaya.

Sadece tarım mı? Hemen her konuda sorunlar diz boyu olunca başladılar; kendilerinin zekâ sorununu, beka sorunu diye ilan etmeye. Millet açtır. Karnını doyurmaktan, sırtını donatmaktan, işini idare etmekten aciz haldedir.

Bırakın kamuoyu anketlerini inin halkın içine, yandaşları, koruma ordunuzu bir tarafa bırakın; halk ne diyor hakkınızda öğrenin. Eskiden padişahlar tebdili kıyafet yapar, kimliklerini gizleyerek haklarında ne düşünüldüğünü birinci ağızdan öğrenirlerdi. Bırakın halkın içine girmeyi, camiye bile kalabalık korumalarla giriyorsanız; halkınızdan zaten kopmuş, etrafınıza korku salmışsınız demektir.

Bu nedenle toplum sindirilmiş, susmayı tercih etmiştir. Geçmiş zamanlarda gördüklerimize göre; Türk milleti suskunluğu tercih edince, iktidara ders vermeye karar vermiş demektir. İktidarın “bu kuyruk yokluk kuyruğu değil varlık kuyruğudur” demesine bakmayın siz. Hangi varlıkta kuyruk olmuştur? Milletin aklıyla alay etmeyi bırakın. Delik o kadar büyüdü ki hiçbir yama kapatmıyor.

Bağımsız Türkiye Partisinin adaylarına toplumun teveccühünü görmüyor musunuz? Halkımız gerek iktidardan, gerek muhalefetten umudunu kesmiş; çözümün adresine yöneliyor. BTP ye oy vermeyi düşünen vatandaşlar, daha önceki seçimlerdeki gibi, oyum boşa gider demiyor. Çözümün dışında verdiği her oyun, zaten boşa gittiğini fark etti. Kurtarın bizi diye feryat ediyor. “Görelim Mevla’m neyler, neylerse güzel eyler.

Uğur Kepekçi

16 MART 2019

 

Bu yazı 1051 defa okunmuştur .

Son Yazılar