EY EHLİ VİCDAN NEREDESİNİZ ?
Reklam
Uğur Kepekçi

Uğur Kepekçi

EY EHLİ VİCDAN NEREDESİNİZ ?

00 0000 - 00:00 - Güncelleme: 09 Mayıs 2013 - 17:43

Yaklaşık 30 seneye varan bir zamandır Prof. Dr. Haydar Baş hocamızla beraberim. O’nda gördüğüm en önemli vasıf; olaylara feraset gözlüğü ile bakması ve tespitlerindeki isabet oranıdır.

 

Lider ve fikir adamı odur ki; olayları önceden gören ve tespit edendir. Olay gerçekleştikten sonraki tespit ve analiz yapanla, öncesini gören ve tespit eden asla bir olamaz.

 

Ülkemizde yaşanan çirkin ve bilinçsiz siyaset süreci yüzünden, inadına bir bakış sergileyen vatandaşların bir kısmı bu gerçeği görmekten çok uzak, bir kısmı gördüğü halde çıkarlarına ters düştüğünden; gözünü, kulağını ve gönlünü kapatmakta, böylece Sayın Baş’ın tespitleri maalesef toplumda geç anlaşılmaya sebebiyet vermektedir.

Önceden uyaranı duymayan, göremeyen, hissetmeyenler, olay meydana çıkınca görmekte anlamakta ama maalesef iş işten geçmektedir.

 

Türkiye Cumhuriyeti Devleti batılılaşma sürecinde kendince en önemli adım olarak gördüğü AB üyeliği girişimi nedeniyle bayram ederken Sayın Baş, bu birliğin asla uzun süreli bir birlik olamayacağını, ne bugün ne yarın bizi AB ye almayacaklarını…

Zaten AB ile bizim aramızda kültürel, sosyal ve inanç bakımından doku uyuşmazlıkları olduğunu, dile getirmişti.

 

Prof. Dr. Baş, ayrıca Avrupa Birliği’nin Türkiye’ye müzakere tarihi verdiği 17 Aralık 2004 tarihinden 3 gün önce 14 Aralık’ta Ankara’da yapılan BTP Olağan 2. Kongresi’nde yaptığı konuşmada AB’nin geleceğine ilişkin çarpıcı değerlendirmelerde bulunmuştu: “Ben ilim adamı olarak konuşuyorum, siyasetçi olarak değil. Avrupa Birliği süratle çöküşe gidiyor. Madde 1: Avrupa, yeraltı kaynaklarını bitirmiştir. Madde 2: Avrupa’nın nüfusu ihtiyarlamıştır. Madde 3: En önemlisi budur. Birliğe geçtikten sonra Avrupa, emisyonunu genişletme kabiliyetini kaybetmiştir. Bir yere yazın, Avrupa Birliği bundan sonra her gün para darlığına girecektir. Şu anda Türkiye’nin yaşadığı kaderi Avrupa, daha şiddetli bir şekilde yaşayacaktır.”

 

Prof. Dr. Haydar Baş’ın bundan 6 yıl önce Avrupa genelinde kendini yoğun olarak hissettiren durgunluğun ortak para birimi Euro’ya geçişten kaynaklandığını dile getirerek şu ifadeleri dile getirmişti; “Milli gelirin yüzde 30’u piyasada para olarak bulunması lazım. Vücudun nasıl kana ihtiyacı varsa piyasanın da paraya ihtiyacı vardır. Paranın tek merkezden idaresi bu şartın gerçekleşmesini engelliyor. Emisyon daralınca müdahale edemiyorsunuz. AB içinde önceden kural gereği emisyonu genişleten ülkeler şimdi genişletemiyorlar. Mal çoğalıyor, para mahdut kalıyor. Bundan en çok etkilenen Almanya’nın yaşadığı problem, topyekün Avrupa’nın yaşadığı bir problem haline gelecek. Para birliği AB’nin sonunu getirebilir.”

 

Sayın Baş’ın senelerdir haykırdığı gerçekleri Nobel Ekonomi Ödüllü İktisatçı Joseph Stiglitz bugün görebiliyor ve dile getiriyor. Euro’nun geleceğinin şüpheli olduğunu, Avrupa genelinde yayılan kemer sıkma politikasının yeni bir ‘durgunluk dalgası’na yol açabileceğini, AB’nin kendini kurtarması için Euro’dan vazgeçmesi gerektiğini vurguluyor.

 

Gördüğünüz gibi Sayın Baş yıllar öncesinden tespit ediyor uyarıyor, Nobel ödüllü ekonomist yıllar sonra görüyor ve sadece gördüğünü analiz ediyor.

 

Ey ehli vicdan neredesiniz! Bağımsız Türkiye Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş’ın uyarılarını ne zaman dikkate alacaksınız!

 

UĞUR KEPEKÇİ

www.ugurkepekci.com

 

 

Bu yazı 307 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar