FOBİLERLE
YAŞAMAK
Reklam
Uğur Kepekçi

Uğur Kepekçi

FOBİLERLE
YAŞAMAK

00 0000 - 00:00 - Güncelleme: 09 Mayıs 2013 - 17:43

Başörtüsü konusunda ortalık toz dumana döndü ve görünen o ki köklü çözüm başka bahara kaldı...

 

Başörtüsü mevzuu gündeme geldiği zaman Bağımsız Türkiye Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş “bunlar tiyatro oynuyor, baş örtüsünden siyasi rant elde edenler bu konudaki çıkarları bitmeden asla çözüm bulmayacaklar” demişti.

 

Başörtüsü konusunda önce YÖK kısmi bir çözüm buldu, “okullarda başörtüsü sorunu olmasın” diye, talimatlar verdi. Sonra AKP ve CHP mecliste özel görüşmeler yaptılar, karşılıklı fikir alışverişinden sonra uzlaşma çıkmadı. Tam bu sırada Yargıtay Başsavcı devreye girdi ve tehdit içeren zehir zemberek bir açıklama yaptı. Kimileri bu açıklamalara sahip çıktı, kimisi milli iradeye müdahale olarak gördüler. Sonunda Sayın Başbakandan bu konuda flaş açıklama geldi…

Görünen o ki bu konuyu askıya almak gerektiği açıklandı. “Ne yapalım anayasayı değiştirecek çoğunluğumuz yoktur” denildi…

 

Olan yine inancı gereği başörtüsü takmak isteyen Müslüman kadının hakkına oldu. Kadının en tabi hakkı olan örtünme özgürlüğünün önüne yine çeşitli engeller çıkartıldı. Bu konuda gerek iktidar, gerek muhalefet, gerek medya, gerek yargı; hemen herkes kendi payına düştüğü kadar suçludur. Örtünmek kadının en tabi hakkıdır ve onu özgürlüğüne kavuşturmak için bir yol bulunamıyorsa gidilen yol yanlıştır…

 

Bu konuda AKP iktidarı gene hak etmediği halde mağdur rolü oynayarak puan toplayacaktır. CHP ve yargı kendi kuruntuları ve fobileri yüzünden bir yanlışa daha imza atmaktadır.

 

Başörtüsü fobilere(korkulara) kurban edilemeyecek kadar mühim bir konudur; kadının özgür iradesinin ve inancının gereğidir.

Bir kimsenin niyetinde taşıdığı bir fikirden dolayı suçlu ilan edilmesi gerek İslam, gerek beşeri hukukta yoktur.

Önce kadına örtünme hakkı tanınır kadın eğer hak sınırını aştığı taktirde gerekli ceza uygulanır.

 

Bu konuda İmam Ali’nin (a.s.) hayatından bir örnek aktaralım:

Rivayete göre, Hz. Ali Abdurrahman ibn Mülcem’i görünce “beni öldürecek olan budur” demişti. “Ona karşı seni durduran şey nedir?” diye sorduklarında, “O henüz Beni öldürmedi” buyurmuştu…(İmam Ali/ sayfa 683/Prof. Dr. Haydar Baş)

İmam Ali (a.s.)hukuk adamlarına evrensel bir ölçü vermiş; suç niyetten fiile geçmeden cezanın uygulanamayacağını işaret etmiştir.

 

Kişilerin fobileri uğruna özürlüklere, hak ve adalete engel koymaya kalkışmaları hiçbir aklın ve hukukun ürünü olamaz.

 

UĞUR KEPEKÇİ 

www.ugurkepekci.com

  

 

Bu yazı 313 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar