GADİR-İ HUM BEREKETİ
Reklam
Uğur Kepekçi

Uğur Kepekçi

GADİR-İ HUM BEREKETİ

00 0000 - 00:00 - Güncelleme: 09 Mayıs 2013 - 17:43

Bundan yaklaşık 1 yıl önceydi…Tevfik isminde bir dostum bana telefon etti. Telefonda; “Uğur abi ben bugün bir iş dolayısıyla Hatay’ın İskenderun ilçesine bağlı Arsuz beldesine geldim. Buradaki tatil evimin bazı bakım  onarım işleri vardı onları yaptırmak için hiçbir usta bulamadım, açık dükkan yok. Nedenini sordum bugün bizim dini bayramımız diyorlar. Böyle bir şey var mı?” Bende kendi bilgilerime dayanarak böyle bir bayramın olmadığını; Ramazan ve Kurban bayramının dışında dini bir bayramın olmadığını söyledim. 

 

Dostumla konuştuğum akşam, televizyonda meltem tv de yayınlanan ekoanaliz programını izlemeye başladık. Bağımsız Türkiye Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş yaptığı konuşmalar arasında şu ifadelere yer vermişti; “Bugün Gadr-i Hum Bayramıdır. Bütün Müslümanların Gadr-i Hum bayramını kutluyorum. Şimdi size Gadr-i Hum bayramı hakkında bilgi vereyim. Peygamberimiz Veda Haccından dönerken zilhiccenin 18. günü Mekke ile Medine arasında bulunan Hum bölgesinde bir hutbe irad etmiş, bu hutbelerinde İmam Ali Efendimizi kendisinden sonra halife ve kendisine vasi kıldığını ilan etmiş. Ve orada nazil olan maide suresi 3. ayeti okumuştur;”… Bugün sizin için dininizi kemale erdirdim. Size nimetimi tamamladım ve sizin için din olarak İslâm’ı seçtim…”

İşte İmam Alinin velayeti ile dinin kemale erdiğinin ilanı hükmünde olan bugün, Müslümanlar tarafından bayram ilan edilmiştir. Ne yazık ki çeşitli sebeplerden dolayı ehl-i beyte olan düşmanlık ve muhalefet yüzünden bu bayramın üzeri örtülmüş yok sayılmıştır. Bizde bugünün bayram olduğunu kabul diyor ve tebriklerimizi sunuyoruz”

 

Bu konuşmayı duyunca utanç içinde dostumu aradım ve kendilerine bu konuda yeni bilgiye ulaştığımı işin aslının bu şekilde olduğunu beyan ettim ve ehl-i beyt hakkındaki yanlış değerlendirmemden ötürü Allah’tan(cc) af diledim.

 

Bu olayın üzerinden 1 yıl geçti ve Hatay da yurttan ve dünyadan gelen ehl-i beyt hayranları ile birlikte düzenlenen Gadr-i Hum bayramı çeşitli etkinliklerle kutlandı.

 

Programa onur konuğu olarak katılan Sünni kanaat önderi, ilim ve fikir adamı Prof. Dr. Haydar Baş da katıldılar ve gayet akademik bir konuşmayla Gadr-i Hum bayramının bütün Müslümanlar tarafından bayram olarak kutlanmasının gerekliliğini; peygamberimiz tarafından “ilmin şehri benim, kapısı Ali dir” diye taltif buyurduğu İmam Ali hakkında mutlaka bir üniversite kurulması, kişiliği ve fikirleri hakkında mutlaka üniversitelerde tez çalışmalarının başlatılmasının gerekliliğine işaret ettiler.

 

Gadr-i Hum Bayramı bir bereket haline dönüşmüş, yıllardır birbirini anlamaktan uzak Sünni ve alevi taraftarları; imam Ali sevdasında, ehl-i beyt otağında birleşmiştir. Bu birliktelik Prof. Dr. Haydar Baş beyin yazdığı ve kamuoyuna kazandırdığı İmam Ali, Hz. Fatıma, İmam Hasan ve İmam Hüseyin adlı eserlerden sonra hız kazanmıştır. Emeği geçenlere tekrar tekrar teşekkür ederken Gad-i Hum hakkında bugüne kadar üzeri örtülen gerçeklerin meydana çıkması için gerekenlerin yerine getirilmesini umut etmekteyiz.

 

UĞUR KEPEKÇİ

www.ugurkepekci.com

 

 

Bu yazı 397 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar