“HAYIR” GEREKÇELERİMİZ-3
Uğur Kepekçi

Uğur Kepekçi

“HAYIR” GEREKÇELERİMİZ-3

00 0000 - 00:00 - Güncelleme: 09 Mayıs 2013 - 17:43

Halkoylamasına sunulacak Anayasa Değişikliği Kanununun 6. ve 12.maddelerinde yer alan düzenleme ile  Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının 53. ve 128. maddelerine getirilen değişiklik memurların bütün  demokratik hakları ellerinden alınabilecektir. Şöyle ki;

Memurlara toplu sözleşme hakkı verdik diyorlar, ancak bu hakkı ilginçtir memurlar kullanamıyor. Peki kim kullanabiliyor?

AKP’nin tasarrufuyla oluşturulacak Kamu Görevlileri Hakem Kurulu... Dahası oluşturulan bu idari kurulun kararları kesin olup yargı denetimi dışına çıkarılıyor.

Bu acaba memura hak vermek midir yoksa hak almak mıdır?

Bizce hak vermek değil hak adı altında Hak gasp etmek kapısı aralandığı için hayır diyoruz…

Bu da 3. hayır gerekçemizdir…

 

Anayasa değişikliği paketinin 8. maddesi ile Anayasanın 74.maddesinde yapılan değişiklik çerçevesinde  Kamu Denetçiliği  Kurumundan bahsedilmekte, fakat bunun mahiyeti açıklanmamaktadır. “Kamu  baş denetçisinin TBMM çoğunluğu olan parti tarafından seçileceği”  ifade edilmiştir. 

Bu çok tehlikeli bir yoldur. Çünkü Baş Denetçi, bütün idarelerin (devlet kurumları, belediye..vs) üzerinde denetim görevi yapacak, gerektiğinde kamu kurum ve görevlilerini hükümetin baskısı altına alabilecektir. Böylece  herkese eşit mesafede durması gereken devlet kurum ve  memurlarını hükümetin kurumu ve memuru haline getirmenin yolunu açılacaktır. Çünkü Baş Denetçiyi Meclis’te çoğunluğu olan parti seçtirecektir.

Bu da 4. hayır gerekçemizdir…

 

Anayasa değişikliği paketinin 11.maddesiyle  Anayasanın 125.maddesinde değişikliğe gidilerek Yüksek Askeri Şuranın bir kısım kararları yargı denetimine açılırken, Cumhurbaşkanının tek başına yapacağı işlemler yargı denetimi dışında tutulmaya devam edilmektedir.

Acaba bunun neresi demokrasidir? Hani İdare’nin tüm eylem ve işlemleri yargı denetimine açılıyordu.

Yargının siyasallaşmasının yolunun açılmasına ve eşitlik ilkesine aykırı olduğu için bu da 5. hayır gerekçemizdir…Devam edeceğiz.

 

UĞUR KEPEKÇİ

www.ugurkepekci.com

 

Bu yazı 272 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar