İslam'ın temel vasıfları (5)
Uğur Kepekçi

Uğur Kepekçi

İslam'ın temel vasıfları (5)

16 Ocak 2021 - 01:40

İslam’ın temel vasıfları konumuzu, bu makaleyle birlikte, yine Prof. Dr. Haydar Baş Hocamızın esrinden tespitlerle bitireceğiz inşallah:

“İslam, İlim ve Hikmet Kaynağıdır”

Bu başlık altında anlatmak istediğimiz gerçek, İslam’ın hikmet yönüyle derinliği ve zenginliğidir. Hiç şüphesiz İslam kitapla kaimdir.

O kitap ise; bütün hakikatleri toplayan bir ummandır. İlim, o ummanın suyu mesabesinde iken, hikmet o deryanın derinliği mesabesindedir.

İşte bu hikmeti kavrayabilmek Allah Resûlü ‘nün ifadesiyle büyük bir nasip sayılmıştır: “Allah bir kuluna hayır murad ederse, onu dinde fakih (anlayışlı) kılar ve ona hikmeti öğretir.” (Buhari: 1/25)

Burada hikmet, Cenâb'ı Hakk’ın ayetlerdeki muradını kavramaktır. Nitekim Peygamber Efendimizin görevleri arasında Kitabı tebliğle birlikte ilim ve hikmeti kavratmak da vardır.

"Çünkü ümmilere içlerinden kendilerine ayetlerini okuyan, onları temizleyen, onlara Kitabı ve hikmeti öğreten bir peygamber gönderen O'dur.” (Cuma/2)

Hikmeti kavramak büyük bir nasip olduğu gibi, onu kavrayamamak da büyük bir nasipsizliktir. Nitekim maksatlı ve ideolojik olup taassuba dayalı itirazlar müstesna olmak üzere İslama itirazlar ekseriyetle anlayış fakirliğinden yahut bu hikmeti kavrayamamaktan kaynaklanmaktadır. 

İslam’ın temel vasıfları konusunun sonuncusu “İslâm İtidal Dinidir”

İslam, ifrat ve tefritten uzak mutedil (orta) bir yoldur. Yani Onda ne aşırılık ne de yetersizlik bulunmaktadır.

Mutedil yol, ilim ve hikmete dayanan, fıtrata ve Hakk'a uygun tabii bir yoldur. Zaten İslam hiçbir aşırılığa, haddi aşmaya müsaade etmez ve insani fıtrî dengeye davet eder.

Mutlak yeis (ümitsizlik) ve mutlak emniyet küfür sayılmış; ümit ve korku dengesi kurulmuştur. Bu orta yola göre itibar son nefesedir.

İslam’ın mutedil olmasının pratik anlamı şudur: İslâm olaylara gerçekçi yorum getirmekte ve çözüm yolu göstermektedir.

Örnek vermek gerekirse Müslüman, haksızlık yapmayan, ama haksızlık karşısında da susmayan; normal şartlarda kimsenin elinden ve dilinden zarar görmediği insandır. Bu yönüyle o haris ve denge adamıdır. Saldırgan olmaz, ölçü ve adaletten de ayrılmaz.

Tarih boyunca İslam’a zarar verenler, kemalden nasip almamış, dengesiz, saldırgan tiplerdir. Ölçüyü bilmemek, olgunlaşamamak, itiraz hastalığı, karakter düşüklüğü, bu kişilerin islâm 'a itiraz etmelerinin temel sebeplerindendir. Bunların dahi, hidayet ve rahmetten istifadesini temin etmek, gerçek Müslümanların görevidir. ((Prof. Dr. Haydar Baş / Din Tahripçilerine Kur’an-ı Kerim’in Cevabı/ Sayfa 11-13)

İslam’ın temel vasıfları konusunu okuduğunuz makale ile sona erdiriyoruz. Bu bilgiler ışığında samimi olarak İslamı anlamak isteyenlere gerçekten yeterli derecede bir analiz yazısı olduğu kanaatindeyim.

Tespit ve fikirler Merhum Prof. Dr. Haydar Baş Hocamıza aittir. Biz Onun eserlerinden ilgili konuları aktararak sizlere kolaylık sağlamaya çalışıyoruz.

Allah Hocamızdan razılığını arttırsın, makamını yükseltsin. Onun eserlerini okudukça, anlamaya çalıştıkça, bizlere vermek istediği mesajları daha iyi fark edebiliyoruz. Öncelikle, kendimiz istifade ediyoruz. Siz değerli okurlarımızla da paylaşmaya çalışıyoruz. Gayret bizden, tercih sizden, hidayet Allah’tandır.   

 Uğur Kepekçi

Bu yazı 387 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar