“Kadir” kıymet bilmek
Uğur Kepekçi

Uğur Kepekçi

“Kadir” kıymet bilmek

01 Temmuz 2016 - 14:58

1.07.2016 Cumayı Cumartesine bağlayan gece Kuran’ın ifadesiyle “bin aydan daha hayırlı” olduğu yönünde haber verilen “Kadir gecesidir”

Muhammed (s.a.a.) ümmetinin ömrünün azlığından şikâyet eden bazı sahabeler, “ömürlerinin uzun olduğu takdirde daha fazla güzel amellerle, daha fazla sevap kazanabilecekleri” yönünde temennilerini dile getirmişlerdi.

Kadir gecesi hakkında nazil olan Kadir suresi, nazil olma sebeplerinin yanında, bu yönüyle de ayrıca bir tevafuk olmuştur. Muhammed(s.a.a.) efendimizin ümmetine müjde niteliği taşıyan “kadir gecesi” yüce Allah tarafından hediye edilmiştir.

Gerçekten çağımız insanının ortalama yaşam süresi 60-70 arasıdır. Geçmiş ümmetlerin yüzlerle anılan ömürleri olduğu haber verildiğine göre, bizim ümmet olarak ömür müddetimiz az görülmektedir. (Rabbimiz böyle takdir ettiği için biz kullarına zaten itiraz hakkı olamaz.)

Rabbimiz âlemlere rahmet olarak gönderdiği peygamberini diğer peygamberlerden üstün kıldığına göre elbette onun ümmetini de diğer ümmetlerden üstün kılmıştır. Bu üstünlüklerden biri de az bir zamanda, az bir işle, daha çok kâr elde etmektir. Bunun da en güzel örneği kadir gecesidir. Ne buyuruluyor ayette “kadir gecesi bin aydan daha hayırlıdır.” Demek oluyor ki içerisinde kadir gecesi bulunmayan gecelerle kıyas yapıldığı zaman, 83 yıl gibi bir zamana denk gelmektedir.

Rabbimiz bize bu imkânı verdiğine göre biz de kadir gecesinin kıymetini bilmemiz gerekir.

Kıymet verilen bir şeyin kıymeti anlaşıldığı takdirde; kıymet verenle, kıymet bilen arasında güzel bir yakınlaşma olacaktır.

Düşünsenize değerli dostlar, bizi yoktan var eden yüce Allah(c.c.) kısa bir zamanı, bir anda bereketlendirmekte kısa olan ömrümüz adeta uzamaktadır. Ortalama 60-70 yıllık ömrümüzde şuurlu olarak 10 defa kadir gecesini idrak etsek; 83X10=830 seneye denk gelir. 5 defa kadir gecesini kadrini bilerek ihya edebilsek 415 sene hayırlı amelle dolu yıl eder. Bir defa kadir gecesini ihya edebilsek 83 yıl hayırla dolu ömür eder.

Bu fırsat, sıradan bir fırsat mıdır?

Bu kadar kıymet verilen bir gecenin ramazan ayı içerisinde ya da ramazanın son 10 günü içerisinde gizlenmesi ayrıca bir güzelliktir. Kıymetli şeyleri aramak için o yolda verilen çaba, ortaya konan gayret, ne güzel; o geceye erişip “kadir” kıymet bilmek ayrıca güzeldir.

Geliniz bu gece “kadir” kıymet bilelim. Kim bilir, şu kısacık hayatta; belki de kıymet vereceğimiz kadir gecesi bir daha elimize geçmeyebilir. Rabbim cümlemize kadir gecesine ulaşmayı ve bu gece “kadir” kıymet bilmeyi nasip eylesin. Âmin.”

Bu yazı 1653 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar