Kur'an ayetleri şifadır
Uğur Kepekçi

Uğur Kepekçi

Kur'an ayetleri şifadır

04 Kasım 2020 - 04:43

Yüce Allah, İsra suresi 82. Ayette Kur’an ayetlerinin şifa olduğunu şöyle beyan ediyor:

“Biz Kur’an’dan öyle bir şey indiriyoruz ki, o müminler için bir şifa, bir rahmettir; zalimlerin ise sadece ziyanını arttırır.”

Kur’an’daki hangi ayetin nasıl bir şifaya sebep olduğu hakkında peygamberimizin hadislerinde mevcuttur. Arada bir Kur’an ayetlerinin hikmet ve faziletlerini paylaşacağız.

Bu makalemizde Kadir suresi ve Mülk suresinin faziletlerini Ehl-i Beyt külliyatından paylaşacağız:

"Ebu Câfer (Muhammed Bâkır Aleyhisselâm) şöyle buyurdu: “Kim yüksek sesle Kadir sûresini okursa, Allah yolunda kılıcını kınından çekmiş gibi olur. Kim bu sûreyi gizlice okursa, Allah yolunda kanını dökmüş gibi olur. Bu sûreyi on kere okuyanın günahlarından yaklaşık bin günah bağışlanır.”

Muhammed Bâkır Aleyhisselâm şöyle dedi: “Bir kimseye Fatiha sûresi şifa vermiyorsa, hiçbir şey şifa vermez.”

Ebu Câfer (Muhammed Bâkır Aleyhisselâm) şöyle buyurdu: Ramazan ayının ikinci üçte biri Mushaf'ı eline al, sayfalarını açarak önüne koy ve şöyle de: 'Allah'ım!  İndirilmiş Kitabın ve içinde olanların hakkı için, senden istiyorum.  Öyle ki, O'nun içinde Senin İsm-i Âzam'ın, en büyük ismin, güzel isimlerin vardır.  O'nda, korkulan ve umulan vardır.  Beni ateşten azat edilenlerden kıl.’ Sonra sana aşikâr olan hacetlerin için dua et.”

Ebu Câfer (Muhammed Bakır Aleyhisselâm) Şöyle buyurdu:

“Mülk süresi koruyucudur. İnsanı kabir azabına karşı korur. O Tevrat’ta da mülk suresi adıyla yazılıdır. Kim bu sureyi gece okursa, malı çoğalır ve mutluluk bulur. O gece bu sureyi okuduğu için gafillerden yazılmaz. Ben otururken, son yatsıyı kılarken o sureyle rükua varırım. Babam hem gündüz hem gece bu süreyi okurdu. Onu okuyan bir kimse ölüp kabre girdiğinde Münker ve Nekir isimli melekler ayakları onlara geldiklerinde ayakları derler ki: 'Bizim tarafımızdan onlara yaklaşmanıza imkân yoktur. Bu adam her gün ve onun gece bizim üzerimizde dikilip Mülk suresini okurdu.’  Ona karın tarafından yaklaşmak istediklerinde, karnı onlara şöyle der: ‘Benim tarafımdan ona yaklaşmanızın imkânı yoktur. Çünkü bu adam beni Mülk suresiyle doldurdu.’ Sonra dili ona yaklaşmak istediklerinde, dili onlara der: ‘Benim tarafımdan ona yaklaşmanızın imkânı yoktur.  Bu adam her gün ve her gece benimle Mülk suresini okurdu” (Prof. Dr. Haydar Baş / İmam Muhammed Bakır / sayfa 709-711)

Allah, Prof. Dr. Haydar Baş Hocamızdan razılığını arttırsın. Bizlere her gün Yasin ve Mülk suresini mutlaka okumamızı tavsiye ederdi. “Günlük derslerinizi okuyun! Yasin ve Mülk suresini de okumadan sakın yatmayın” derdi. Meğer bizim ne büyük mükafatlar kazanmamızı istemiş”

Yol göstericiyle yol almanın faydaları bunlar. Allah yolumuzdan ayırmasın!

Uğur Kepekçi 

Bu yazı 478 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar