Kutlu doğum ve samimiyet testi
Reklam
Uğur Kepekçi

Uğur Kepekçi

Kutlu doğum ve samimiyet testi

18 Nisan 2014 - 11:35

“Kutlu Doğum Haftası” heyecanı başladı. Miladi takvime göre 20 Nisan 2014 de Hz. Peygamber’imizin 1443. doğum günü tüm yurtta çeşitli etkinliklerle kutlanmaktadır. Bildiğiniz gibi ülkemizde sadece 20 Nisan değil bu tarihe rastlayan bir hafta kutlu doğum haftası olarak kutlanmaktadır.

Âlemlere Rahmet Hazreti Muhammed (s.a.a.) Efendimiz adına yapılan her iş, her davranış ve her gayret elbette Onun yüce şefaatine vesile olacağı için diğer zamanlara göre bu özel zamanı daha uyanık ve daha faydalı bir şekilde değerlendirmek lazımdır.

Diyanet İşleri Başkanlığı bu yılki kutlu doğum haftası etkinliklerinin ana temasını “Hz. Peygamber, Din ve Samimiyet” olarak belirledi. Bu tespiti tercih eden, hem kimse gerçekten de tebrik etmek lazımdır.

Zamanımızda çok yüzlülüğün revaçta olduğu, insanların birbirine karşı adeta maskeli balodaymış gibi davranarak; gerçek yüzlerini, gerçek niyetlerini ve gerçek kimliklerini saklama konusunda çok yol kat ettiği bir zamanda en çok muhtaç olduğumuz samimiyettir.

Samimiyet kavramını, genel manada düşündüğümüz zaman kapsama alanı oldukça genişler: Allah’a karşı samimiyet, kitabımız Kur’an’a karşı samimiyet, Peygambere karşı samimiyet, Ehl-i Beyt’e karşı samimiyet, Müslüman kardeşine karşı samimiyet, bütün yaratılmışlara karşı samimiyet…

Velhasıl niyet ve davranış bütünlüğü sağlayarak her türlü işlerimizde samimi davranmaktır asıl olan…

Yapılan bütün işlerin Allah katında bir değer bulması da zaten samimiyetle alakalıdır. Onun için hadisi şeriflerinde yüce peygamberimiz “ameller niyetlere göredir” şeklinde beyanda bulunmuştur.

Bir başka hadisi şerifte de yapılan bir işin kalpteki boyutuna, yani niyet kısmına şu şekilde dikkat çekilmiştir:

“Allah Teâlâ sizin bedenlerinize ve yüzlerinize değil, kalplerinize bakar. ” (Müslim, Birr 33. Ayrıca bk. İbni Mâce, Zühd 9)

Yapılan bir işin niyetle değer kazanacağının en güzel örneği İslam tarihinde yaşanan hicret hadisesinde dış görünüşte Allah ve Peygamber için hicret ettiği zannedilen fakat sevdiği bir kadın için hicret eden birine peygamberimizin yaptığı şu uyarısı çok önemlidir:

“Yapılan işler niyetlere göre değerlenir. Herkes yaptığı işin karşılığını niyetine göre alır. Kimin niyeti Allah’a ve Resul’üne varmak, onlara hicret etmekse, eline geçecek sevap da Allah’a ve Resul’üne hicret sevabıdır. Kim de elde edeceği bir dünyalığa veya evleneceği bir kadına kavuşmak için yola çıkmışsa, onun hicreti de hicret ettiği şeye göre değerlenir. ” (Buhari, Bed’ü’l–vahy 1, İman 41, Nikâh 5)

Kutlu doğum haftası vesilesiyle yakaladığımız bu fırsatı değerlendirmek; kendimizi samimiyet testine tabi tutarak, hatalarımızı telafi etmekle mümkün olur. Rabbim cümlemizi samimiyetten nasiptar eylesin. Âmin.

Uğur Kepekçi / 18 Nisan 2014

 

Bu yazı 304 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar