Milletin adamı mı?
Reklam
Uğur Kepekçi

Uğur Kepekçi

Milletin adamı mı?

08 Ağustos 2014 - 09:18

Cumhurbaşkanlığı seçimine çok az bir zaman kaldı. Adaylar son kozları oynuyor, son mesajları vermeye çalışıyor. Yoğun seçim ve geçim gündeminde vatandaşımızın gözünden kaçabilecek bazı tahliller yaparak vatandaşımızın daha sağlıklı karar vermesine yardımcı olmak isteriz.

AKP’nin ve yandaşlarının kampanya sürecince Türkiye’yi baştanbaşa süsledikleri afişlerde Sayın Tayyip Erdoğan hakkında “Milletin Adamı” ifadesi öne çıkartıldı.

Kendimizce bazı tahliller yaparak bir şahsın milletin adamı olabilmesi için hangi özelliklere sahip olması gerekir ona bakalım. TDK sözlüğünden öncelikle millet kavramına bakalım. “Millet: Çoğunlukla aynı topraklar üzerinde yaşayan, aralarında dil, tarih, duygu, ülkü, gelenek ve görenek birliği olan insan topluluğu, ulus” olarak geçmektedir.

Buna göre bir kimsenin “Milletin Adamı” olabilmesi için; aynı topraklarda yaşayan herkesi; ( hiçbir etnik, dinsel, mezhepsel, fikirsel ayrım yapmadan) Türk Milletinin bütün fertlerini kucaklayacak ve bütünleştirecek bir anlayışı hâkim kılması gerekmektedir.

Sayın Başbakan Tayyip Erdoğan’ın nasıl bir karaktere sahip olduğu bilinen bir gerçektir. O sürekli tek adam olma hayati taşıyan, kendi fikrinden başka fikirleri çok da fazla benimsemeyen, muhalefete hayat hakkı tanımayan bir kişiliğe sahip biridir. Bu davranış zaten onun hayat felsefesidir. Yıllardır süre gelen iktidar anlayışında bunun aksini kimsenin savunacağını zannetmiyorum.

Düz bir mantıkla bakacak olursak Sayın Erdoğan sadece kendini benimseyen kesimlerin adamı olabilecek karakterde iken nasıl “Milletin Adamı” olabilir ki?

Kendisi değil mi; muhalefeti eleştirirken, “Onlar Alevi, ben Sünniyim” diye ayrım yapan? Kendisi değil mi; fikirlerine karşı çıkan gençleri “onlar gezici, onlar şucu bucu” diye kamplara ayıran? Kendisi değil mi; yargı içindeki muhalefete, emniyet içindeki muhalefete karşı savaş açarken emniyet ve yargıyı kamplara ayıran? Kendisi değil mi; yargısız infazla yüzlerce askerimizi Ergenekoncu, Balyozcu yaftalamalarıyla zindanlara attırıp sonra da “yanlış yapmışız” diye çark eden? Kendisi değil mi milletin sesi olan televizyonlara akıl almaz para cezaları kestiren? Kendisi değil mi; yazılı, görsel medyanın patronlarına, kendisine muhalefet edenler için “bu adamı görevden alın” diye talimatlar yağdıran.

Bu kadar örnekten sonra sormak hakkımız olsa gerek; sahiden Tayyip Erdoğan milletin adamı mı?

Bu yazı 817 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar