"Modern İslam dünyasındaki en büyük Müslüman"
Reklam
Uğur Kepekçi

Uğur Kepekçi

"Modern İslam dünyasındaki en büyük Müslüman"

18 Kasım 2018 - 07:20

Pakistan'ın Ankara Büyükelçiliği, '#atamızın izindeyiz' etiketi ile Mustafa Kemal Atatürk'ün 80. ölüm yıl dönümüne yönelik Twitter üzerinden bir mesaj yayınladı.

Mesajda: "Pakistan halkı 80. ölüm yıldönümünde Gazi Mustafa Kemal Atatürk'e saygılarını sunar. Bizim kurucumuz Cinnah'ın dediği gibi, "kendisi modern İslam Dünyasındaki en büyük Müslümandı ve ben eminim ki, bütün Müslüman dünyası onun ölümünün yasını derinden hissedecektir". Atam izindeyiz" ifadelerine yer verildi.

Bizdeki bazı aymazlar dışında, dünya Müslümanlarının dün de bugün de genel kanaati rahmetli Cinnah gibidir. Çünkü Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün yaktığı bağımsızlık ve özgürlük meşalesiyle, işgal altında bulunan İslam dünyasında uyanış ve mücadele ruhu şahlanmıştır.

Düşman çizmesi altında din ve namus emniyetinin olmayacağı, ancak özgür ve bağımsız olan milletlerin ibadetlerini rahatça yapabileceklerini biliyorlardı. O gücü kendilerinde bulamıyorlardı. Yol yordam bilmedikleri için bu mücadeleyi başlatamıyorlardı.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk, onlara özgürlüğün yolunu açmıştı. Onun için Atatürk’e minnet borçlu olduklarını biliyorlardı. Libyalı Şeyh Sunusi hazretleri bu ışığı gördüğü için Anadolu’nun kurtuluşu için şahsen mücadele vermiştir. Kendi kurtuluş mücadelesinde şehit düşen Libyalı askerlerin cebinden Atatürk resimleri çıkması, Atatürk’ten feyz ve kuvvet aldıkları içindir.

Dinimiz, mukaddesatımız ve vatanımız için bu kadar önemli bir lidere sahip olan Türk Milleti, Atasına dünden daha fazla sahip çıkarak vefa borcunu ödemelidir.

Prof. Dr. Haydar Baş dışında kimse gerçek Atatürk ve Onun manevi kişiliğine gereken önemi verememiştir. Özelikle devletin kurum ve kuruluşları bu konuda üzerine düşen görevi yerine getirdiğini söyleyemeyiz.

Bu konuda en büyük sorumluluk devleti idare edenlere ve diyanete düşmektedir. Atatürk’ün hakkını savunmak en başta onların görevidir. Atatürk konusunda ortaya atılan iftira ve yalanların vebali hakkında uyarıda bulunulmalıdır.

Prof. Dr. Haydar Baş’ın “Hoş geldin Atatürk” kitabı kaynak eser olarak tavsiye edilmelidir.

Diyanet aracılığıyla Milletimize hutbelerde, vaazlarda bilgiler aktarılmalıdır. Ölmüş birileri ve özellikle Atatürk hakkında iftira atanların, gıybet edenlerin, cehennem azabına düşeceklerini, kul hakkına muhatap olacaklarını hatırlatmalıdır.

Bundan sonra Diyanet İşleri Başkanı; 10 Kasım‘lar da ve diğer bayramlarda, devlet erkânı ile birlikte mutlaka kurucu liderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün huzuruna varmalı ve bu konudaki karmaşaya son vermelidir.

Bu konuda rahatlıkla şunu söylemeliyim ki: Prof. Dr. Haydar Baş’ın ortaya koyduğu mücadele sayesinde milletimiz uyanmıştır. Onun tavsiyesi üzerine Anıtkabir ziyareti, bir evliyanın türbesi nasıl ziyaret edilirse, öylece abdest alınarak; Fatihalar, dualar okunarak yapılmaktadır. Sayın yetkililer siz de katılın bu kervana, yoksa da arkadan bakakalırsınız ve nasipsiz kalırsınız. 

Uğur Kepekçi

18 Kasım 2018

Bu yazı 1121 defa okunmuştur .

Son Yazılar