Muhasebe bir ölçü dâhilinde olmalıdır
Reklam
Uğur Kepekçi

Uğur Kepekçi

Muhasebe bir ölçü dâhilinde olmalıdır

16 Mayıs 2014 - 00:57

Rabbim yapılan ibadet ve taatların manevi lezzetlerine erişmeyi ve hayatımıza tatbik etmeyi nasip eylesin. İbadet ve kulluğun lezzetine varanlar, ibadette sürekliliği yakalar; kulluk şuuruna erer, bu sayede hem kendisi hem de yaşadığı topluma fayda sağlar. Aksi halde fertten topluma, içinden çıkılmaz problemlerle uğraşır dururuz.

İçinde bulunduğumuz mübarek üç ayları önemli bir fırsat bilerek ibadet ve kulluğumuzu yeniden gözden geçirmekle ve gereklerini yerine getirmekle güzel kazanımlar elde etmeye çalışmalıyız.

Elbette bu güzel kazanımları elde edebilmek için öncelikle ciddi bir muhasebeye, bu muhasebe için de doğru bir ölçüye ihtiyaç vardır.

Yüce Allah’ın biz kullarına ölçülü düşünmek ve ölçülü davranmak hakkında Kuran-ı Kerim ve Peygamberi Muhammed Mustafa (s.a.v.) ile uyarılar göndermiştir. Son peygamber Hazreti Muhammed (s.a.v.) Efendimizin ahirete rıhletinden sonra da Peygamberimizin söz ve fiillerinin, Ehl-i Beyt ile bizlere ulaşması sağlanmıştır.

O Ehl-i Beyt ki temizliği ve güvenirliği Kuran-ı Kerimle haber verilmiştir.

“Ey Ehl-i Beyt, Allah sizden ancak günah kirini gidermek ve sizi tertemiz yapmak istiyor.” (Ahzab / 33)

Peygamberimiz de bir hadislerinde Ehl-i Beyt’i örnek alıp onların yoluna tabi olmanın kurtuluş vesilesi olacağını, aksi takdirde helak olacağımızı haber vermiştir.

"Benim Ehl-i Beyt'imin sizin içinizdeki misali, Hz. Nuh'un kavmi içerisindeki Hz. Nuh'un gemisi gibidir. Kim gemiye binerse necat bulur, kim binmezse helak olur" buyurmuştur. (Suyuti, Tefsir-i Hulafa, s.573; Taberani, Mu'cem'ül Kebir, s. 78)

Öyleyse en doğru ve en güzel davranışları, kulluk şuuruna erişmenin yollarını, Ehl-i Beyt’ten öğrenecek, onların yaptıklarını ve söylediklerini kendimize rehber olarak kabul edeceğiz.

Prof. Dr. Haydar Baş hocamızın kaleme aldığı Ehl-i Beyt külliyatı bu konuda rehberimiz ve başucu kitaplarımız oldu Elhamdülillah. Okuyoruz, faydalanıyoruz, bazen de sizlerle paylaşmaya gayret ediyoruz.

Bir yandan da Muhterem hocamız Prof. Dr. Haydar Baş’ın zaman zaman kullandığı; “Ehl-i Beyt aynasında kendinizi muhasebe edin” ifadesi geliyor aklıma… Gerçekten de insanın kendi halini ölçmesi, değerlendirmesi için sağlam bir ölçüye ihtiyacı vardır. Muhterem Hocamızdan Allah(c.c.) razı olsun ki bize kendimizi muhasebe edebilecek ve değerlendirebilecek bir ölçü kazandırdı. Böylelikle kendimize Ehl-i Beyt’i rehber edinmemizin önemini de öğrenmiş oluyoruz.

Uğur Kepekçi / 16 Nisan 2014

Bu yazı 302 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar