Namaz ve zikrullah
Uğur Kepekçi

Uğur Kepekçi

Namaz ve zikrullah

06 Ağustos 2020 - 00:19

Bu makalemizde Tibyân Tefsirinden derlediğimiz, Ankebut suresi 44-45 ayetlerinde Allahu Teala'nın namaz kılmak ve zikrullah ile alakalı buyrukları hakkında bilgileri paylaşacağız.

Ankebut suresi 44. ayeti kerimede “Allahu Teala gökleri ve yeri hak ve hikmet ile yaratmıştır. Elbette bunda iman edenler için bir ibret vardır.”

Ankebut suresi 45. ayeti kerimede “Kur'an'dan sana vahyolunanı oku ve namaz kıl çünkü namaz insanı hayasızlıktan ve kötülükten men eder. Allahu Teâlâ’yı zikretmek ibadetlerin en büyüğü en faziletlisidir. Allahu Teala her ne yaparsanız onu bilir.”

Rivayet olunur ki Ensar’dan bir delikanlı beş vakit namazı Peygamber Efendimizin yanında kılıyor fakat kötülükten de vazgeçmiyor idi. Halini Peygamberimize anlattılar.

Resulü Ekrem: “Namazı onu bir gün hayasızlık ve kötülükten men edecektir.” Buyurdu. Gerçekten de delikanlı kısa bir zaman sonra tevbe edip halini düzeltti. Çünkü her namaz kötülüklerine son vermesine sebep oluyor ve daima Allah'ı hatırlaması nefsine korku veriyordu.

Allahu Teâlâ’yı zikretmek ibadetlerin en büyüğü en faziletlisi Allah da hala her ne yaparsanız onu bilir kısmında da zikrin faziletleri anlatılmaktadır.

Zikrin faziletleri hakkında birçok hadisi şerif vardır. Bu cümleden olmak üzere Peygamber (s.a.v.) şöyle buyurmuşlardır:

“Size amellerimizin en hayırlısı Rabbinizin nezdinde en temizi derecelerini en çok yükselten altın gümüş tasadduk etmekten daha hayırlı ve daha düşmanınızla karşılaşıp sizin onların boyunlarını onların sizin boyunlarınızın vurmasından daha hayırlı bir şey haber vereyim mi?”

Ashap nedir o ya Resûlallah dediler. O da “Allahu Teala zikretmektir.” Buyurdu.

Rivayete göre bedevinin biri ya Resûlallah amellerin hangisi daha faziletlidir diye sormuş O da: “Dünyadan ayrılırken Allah'ı zikirden dolayı yaş bulunmasıdır.” Cevabını vermiştir.

Diğer bir hadis-i şerifte Resülullah (s.a.v.): “Eğer bir cemaat Allah'ı zikretmek için otururlarsa onları melekler sarar, rahmet kaplar, üzerlerine huzur ve güven iner. Allah Teala onları nezdindeki mukarreb melekler yanında anar.”

Bazılarına göre bu ayetin manası Allahu Teala'nın sizi zikretmesi sizin onu zikir etmenizden eftaldır. Yahut Allah'ı zikir her şeyden büyüktür. Onunla affedilmediği günah kalmaz manasınadır. (Tibyân Tefsiri /Ankebut suresi/ Ayet 44-45/ sayfa 354-355)

Allah’ın buyrukları arasında önemli bir yer tutan namaz ve zikrullahın gaye ve hikmetini kavrayıp, yaşamayı niyaz ederiz.

Not: Zikrullah ve duanın fazileti hakkında geniş bilgiye ulaşmak isteyenlere Prof. Dr. Haydar Baş’ın İcmal Yayınları tarafından sunulan “Dua ve Zikir” eserini tavsiye ederiz.

Uğur Kepekçi

Bu yazı 407 defa okunmuştur .

Son Yazılar