Necef hatıraları –IX
Reklam
Uğur Kepekçi

Uğur Kepekçi

Necef hatıraları –IX

03 Şubat 2014 - 04:31

Prof. Dr. Haydar Baş hocamızın Necef Ulemasına yaptığı konuşmanın gerçekten akıl ve ilim sahipleri tarafından kelime kelime incelenmesi ve buradan dünyaya verilen mesajın iyi anlaşılması lazımdır.

İddia ediyorum ki; Prof. Dr. Haydar Baş gittiği her yere, Hak ve hakikatin mührünü vuruyor, ölçü sunuyor. Ben Necef’te de buna şahit oldum.

Düşünebiliyor musunuz; Şii dünyasından önemli ilim adamları pür dikkat 1-2 saat bir Sünni âlimini dinleyecek, tasdik edecek ve programdan sonra Onunla daha yakın olmak için sarmaş dolaş olmak için sevgilerini göstermek için sıraya girecekler. Bu şeref dünyada kaç kişiye nasip olmuştur. Bu değil midir, Müslümanlar arasında tesis edilmek istenen birlik ve kardeşlik?

Asırlardır küresel güç ve fitne odakları kavgaya zemin hazırlarken, Prof. Dr. Haydar Baş; Şii’siyle Sünni’siyle Müslümanları kardeş ediyor. İslam’ın tevhit anlayışında, Ehl-i Beyt ortak paydasında birleştiriyor. Nuh’un gemisi hükmünde olan Ehl-i Beyt gemisinde yolculuk ettiriyor.

Necef ziyareti maneviyat açısından İmam Ali (as)’ın kabri şerifinin ziyareti dolayısıyla, çok mühim bir ziyarettir. Ancak siyasi olarak da en az Rusya DUMA’sına yapılan ziyaret kadar önemlidir. Bu ziyaretle birlikte Milli Ekonomi Modeli İslam dünyasının kapılarından da içeri girecek, Necef’te oluşacak gönül bağı vesilesiyle dalga dalga İslam âleminde de yayılacaktır. Bunun ilk sinyalini Seyit Salih El Hekim vermiştir. “Milli Ekonomi Modelini bize de öğretin” demiştir.

Görünen o ki; Prof. Dr. Haydar Baş Hocamızla birlikte yaptığımız bu maddi ve manevi ziyafet şeklinde geçen ziyaretin etkisinden uzun zaman kurtulamayacağız. Yakalamaya çalıştığımız bu aşk ve heyecanın, ölünceye kadar devam etmesini yüce Rabbimden niyaz ediyorum.

Yazımıza başlarken; “bizim nasibimizce yazacağımızı, sizlerin de nasibinizce okuyacak ve değerlendireceğinizi” dile getirdik. Bu niyetle yazmaya başladık. 9 günlük bir yazı oldu. Siz değerli okurlarımıza ve dostlarımıza Necef ziyaretinden bir parça olsun, fikrinize ve gönlünüze bir şeyler kazandırabildikse, kendimizi mutlu hissedeceğiz. Rabbim bundan sonraki hayatımızı Ehl-i Beyt’in kutlu davasına hizmetle geçirmeyi ve ahirette de yüce şefaatlerine erişmeyi nasip eylesin. Âmin.

Uğur Kepekçi / 3 Şubat 2014

 

 

Bu yazı 313 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar