Necef Hatıraları – VI
Reklam
Uğur Kepekçi

Uğur Kepekçi

Necef Hatıraları – VI

31 Ocak 2014 - 00:35

Şiilerin taklit mercilerinden Ayetullah El Uzma Seyyid Muhammed Said El Hekim ile yapılan görüşmeden sonra akşam yemeği için tertiplenen mekâna intikal ettirildik. Irak genelinde 70 000 yetimin ihtiyaçlarının karşılandığını söyledikleri bir vakıf müesseselerinin de bulunduğu, hizmet binasındaki yetimhane yemekhanesine alındık. Yemekhane, aynı zamanda da konferans salonu şeklinde tanzim edilmiş şirin bir mekândı.

Misafirlere yapılan yemek ikramından sonra aynı salonda bulunan konferans yapılacak kısımda yine El Hekim ailesinden önemli bir isim Necef El-Hikme Müessesesi Dış İlişkiler Sorumlusu Seyyid Salih El Hekim ve Prof. Dr. Haydar Baş hocamız, orada hazır bulunan misafirlere hitap etmek üzere davet edildiler. Buradaki konuşmalarda da tercümanlığı seyahatimizin mihmandarı çok değerli insan, Zehra TV Türkiye Genel Müdürü Sayın Cevat Gök Beyefendi yaptılar.

Buradaki yemek ve konuşmaya dinleyici olarak Necef’ten ve Kufe’den çeşitli eğitim kurumlarında görev yapan 20’nin üzerinde ilim otoritesi âlimler, Vakıf görevlileri ve davetlileri katıldılar. Bu arada kendilerine ait olan televizyon kanalına da çekim yaptılar. Necef’te, konuşmanın hemen başında Seyit Salih El Hekim: “Hz. Ali’nin âşıklarının şehri olan Necef’e gelen Prof. Dr. Haydar Baş’a ve kadrosuna hoş geldiniz diyorum. Ehl-i Beyt’e ve Hakk’a karşı seslerin yükseldiği o zor anlarda, özellikle Prof. Dr. Haydar Baş’ın ortaya koyduğu Türkiye’deki tek ve eşsiz çıkışından faydalanmak için buraya toplandık. İstiyoruz ki bizim bir miktar tanıdığımız ve defalarca görüştüğümüz Hocamızı buradaki ilim otoriteleri de dinlesinler ve tanısınlar. Ayrıca biz hocamızdan Türkiye’de Ehl-i Beyt davasına sağladığı katkıları ve elde ettiği başarıların sırrını da öğrenmek istiyoruz.” Dedi.

Prof. Dr. Haydar Baş; yapılan misafirperverliğe teşekkür, Kurtuluş yolu olarak Ehl-i Beyt, Milli Ekonomi Modeli, Sosyal Devlet Milli Devlet ve bundan sonra yapılması gerekenler olarak birkaç başlık altında konuşmalarını yaptılar.

Sizler de taktir edersiniz ki konuşmayı birkaç makale olarak bile ele almak yetmeyecektir. Ancak yapılan konuşmanın özellikle de Necef’teki Şii ulemasına yapılan bu konuşmanın, Şii dünyasındaki yankılarının ve faydalarının tarihe bir dönüm noktası olarak geçeceğine inancımı belirtmek istiyorum.

(devam edecek)

Uğur Kepekçi / 31 Ocak 2014

 

Bu yazı 304 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar